Titanic, Titanik

Vědci se znovu potopí k vraku Titanicu, nedá jim spát další tajemný signál. Netuší, co ho vysílá

  • U vraku Titanicu se objevil záhadný signál
  • Vědci se pokusí zjistit, o co se jedná

Titanic leží na dně severního Atlantiku a pomalu se rozkládá v hloubce téměř 4 000 metrů pod hladinou. Jak se ovšem nyní ukázalo, není sám. Vědci zjistili, že poblíž se nachází mnohem víc, než si dosud mysleli. A další záhada na objasnění teprve čeká.


Nepřehlédněte: Ohromující nové 8K záběry ukazují legendární Titanic tak, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl


Titanic stále fascinuje

Dobrodruh Paul Henry Nargeolet se potápěl k vraku Titanicu častěji než většina ostatních lidí. V roce 1996 si na okamžik všiml neobvyklého záblesku na sonaru, ale původ tajemného signálu zůstal po dlouhou dobu neznámý, byť se o něm ve vědeckých kruzích často vedly diskuze.

Během nedávné expedice se Nargeolet a čtyři další výzkumníci znovu potopili na dno oceánu. Vzhledem k síle „záblesku“ se expedice domnívala, že hledá další vrak. Co nalezla, překvapilo Nargeoleta i samotné vědce.

K obrovskému překvapení našli skalnatý útes, tvořený různými vulkanickými útvary, na němž se daří humrům, hlubinným rybám, houbám a několika druhům korálů, které mohou být staré tisíce let.

„Je to biologicky fascinující. Živočichové, kteří tam žijí, se velmi liší od živočichů, kteří jinak žijí v hlubokém oceánu,“ říká Murray Roberts, profesor aplikované mořské biologie a ekologie na univerzitě ve skotském Edinburghu a jeden z výzkumníků expedice. „(Nargeolet) odvedl opravdu důležitou vědeckou práci. Myslel si, že je to vrak lodi, ale ukázalo se, že to je – podle mého názoru, ještě úžasnější.“

Podle Steva W. Rosse, profesora na univerzitě v Severní Karolíně, objev dosud neznámého ekosystému přináší nečekané možnosti – vědci se ho pokusí porovnat s ekosystémem, který se nachází v okolí Titanicu. „Život na přírodním útesu se může lišit od života na nedalekém umělém útesu, kterým se stal Titanic,“ dodává Ross.

Věří, že naměřená data pomohou odborníkům lépe pochopit, jak změna klimatu ovlivňuje oceány a jak se choulostivé ekosystémy přizpůsobují a jsou schopny přežít, i když se voda kokem nich otepluje.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět


Další tajemný signál

V blízkosti Titanicu se podle všeho nachází ještě další záhadný objekt. Nargeolet už dal najevo odhodlání zjistit, o co se jedná – v ponorce na dno moře se znovu vydá na základě nezvyklého signálu, který zachytil sonar mezi místem nově objeveného útesu a samotným Titanicem. Dobrodruh očekává, že ať už signál vysílalo cokoli, výsledky výpravy způsobí senzaci.

Unikátní záběry v 8K rozlišení

O Titanicu se nedávno hovořilo také v souvislosti s neuvěřitelným videem. Vědci OceanGate Expeditions se k vraku vůbec poprvé potopili s 8K kamerou a výsledkem je záznam, který je bez přehánění fantastický.

Nové záběry ukazují proslulou příď Titanicu, levoboční kotvu, kus trupu i obrovský kotevní řetěz (každý článek váží téměř 91 kilogramů). „Například jsem nikdy neviděl název výrobce, Noah Hingley & Sons Ltd., na levoboční kotvě,“ přiblížil Rory Golden, veterán, který pracuje s OceanGate Expeditions, která se zabývá hlubokomořským průzkumem.

„Studoval jsem vrak po celá desetiletí a absolvoval několik ponorů a nevzpomínám si, že bych viděl záznam, který by oplýval takovou úrovní detailů. Je vzrušující, že po tolika letech jsme možná objevili detail, který na dřívějších generacích kamer nebyl znát,“ vysvětlil. Pokud jste klip v 8K rozlišení ještě neviděli, klikněte sem.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: CNN, CNN

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Tak nedávno někdo řekl, že všechny expedice k Titaniku jsou už zakázané.. takže dobrá záminka se tam opět vrátit a rabovat. A signál je pravděpodobně z toho Čínskýho zkušebního modulu Nebeský palác 1 nad kterým ztratili komouši kontrolu a spad na zem..
    😉

Comments are closed.