Apple iPad Pro (2024)

Apple iPad Pro (2024) recenze: Nový král tabletů dominuje, konkurenci nechává daleko za sebou

  • iPad Pro je prvním Apple zařízením, které dostalo čipset M4.
  • Je to tablet pro profesionály, kteří se zabývají tvorbou obsahu. Jak obstál v našem testu?

Představení nových iPadů provázelo krom jiného i očekávání stran umělé inteligence. Odhalení využití plného AI potenciálu čipu M4 jsme se sice nedočkali, zato jsme byli přesvědčování o kvalitách modelu Pro, na který Apple kladl velký důraz. Na první dojem však zaujme po vybalení z krabice něco trochu jiného – tloušťka. Do rukou se nám dostal 13palcový model, tedy ten větší. Je 5,1 milimetru tlustý, což působí až neskutečně. V rukou nepřipomíná elektronické zařízení, ale spíše směšně tenkou „destičku“.


Nepřehlédněte: Základní MacBook Air M2 po roce používání? Tuhle chybu rozhodně nedělejte!


Displej jako jeden z hlavních taháků

Po zapnutí iPad Pro oslní samozřejmě displejem. I někdo tak „slepý“, jako já, si všimne, že něco je jinak. Kombinace 120 Hz, špičkového jasu 1 600 nitů, výborného kontrastu a opravdu reálně vypadající černé je až neuvěřitelná. V tomhle ohledu u mě Apple fakt hodně zabodoval.

Pokud chcete na tabletu upravovat fotografie a potřebujete akurátní barvy, je model Pro asi tím nelepším, co současný trh nabízí. Pohyb v menu nebo skrolování je absolutně plynulé, vysoká obnovovací frekvence je proti iPadu Air hodně znát, bonusem je i snížená únava očí.

iPad Pro M4
Zdroj: FONETECH.CZ

K dokonalosti je dotažená i souhra s perem Apple Pencil Pro, které má haptickou odezvu a po jeho stisknutí se v některých aplikacích zobrazí kontextové menu. Záměrně poznamenávám, že zatím se to týká omezeného množství programů, protože je to velmi nová vychytávka. Nicméně tipuji, že tak do dvou měsíců ji bude podporovat majorita aplikací, ve kterých lze nové Apple Pencil použít. 

Osobně jsem si to vyzkoušel, podivil se, jak moc technologicky vyspělá „fičura“ to je, ale že by mi to jako novináři k něčemu bylo, to opravdu říci nemohu. Když jsem ale svěřil na chvíli tablet do rukou zručnějších, než jsou ty mé, dostalo se mi záhy několika hezkých obrázků. Ano, je to super, ale nemá smysl si pero pořizovat v případě, že moc nevíte, k čemu ho budete používat.

iPad Pro M4
Zdroj: FONETECH.CZ

Zařízení nezaostává ani po zvukové stránce. V rámci možností nabízí velmi solidní přednes, který se hodí i na sledování například seriálů nebo sportovních přenosů. Jistě, dunivé basy v takto malém těle nevykouzlíte, ale když to srovnám s konkurencí, je to přeci jenom trochu jiná liga.

Výbornou kvalitu jsem zaznamenal u mikrofonů, které společně s chytrou FaceTime kamerkou dělají z iPadu Pro zařízení jako stvořené pro video konference. A v čem je objektiv kamerky tak chytrý? 

Kouzlo je především na straně softwaru, protože i když máte ve zvyku se při hovorech trochu pohybovat třeba na kolečkové židli, jednoduše je schopen pohybovat výřezem tak, aby udržel obličej uprostřed obrazu. V případě, že vás v jedné místnosti volá více, obraz se oddálí a zabere i třeba kolegu vedle vás.


Nepřehlédněte: Základní MacBook Air M2 po roce používání? Tuhle chybu rozhodně nedělejte!


Výkon M4 čipu je skutečně brutální

Hodně velká část představení nových tabletů se točila kolem čipsetu M4. Zde jsem popravdě trochu narazil. Nebyl jsem schopen objektivně posoudit výkonový nárůst proti novému iPadu Air s čipsetem M2. Zpracování videa a úpravy obrázků probíhaly rychleji, ale jelikož nejsem profesionální tvůrce obsahu a obě činnosti dělám pouze na základní úrovni, nevytížil jsem přístroj nikdy na plno.

iPad Pro M4
Zdroj: FONETECH.CZ

Zkušenost, kterou však přispět mohu, je chování při benchmarku. Tím jsem vlastně simulovat plné vytížení hardwaru. Projevilo se to zahřátím prostřední části zad tabletu, ale nikterak významném. 

Konstrukční zajímavostí je, že logo jablíčka slouží v chladící soustavě jako radiátor, potvrzuji, že skutečně je znatelně teplejší než zbytek těla. Mimochodem, taková zajímavost, už někoho napadlo, dát právě na jablíčko kovový „kontejner“ a do něj lít tekutý dusík. 

Tím se posílilo chlazení natolik, že si iPad Pro M4 namazal v jednovláknovém testu na chleba i čipy M3 Max a M2 Ultra. Ukazuje to plný potenciál čipsetu M4, který – pokud se dostane do produktů s aktivním chlazením, například notebooků – bude bez přehánění trhat asfalt.

Teplotu při plném zatížení jsem samozřejmě zkoušel měřit, ale můj bezkontaktní teploměr nebyl sto se poprat se zrcadlově lesklou ploškou, takže zde bohužel váženému čtenáři exaktními daty neposloužím.

iPad Pro M4
Zdroj: FONETECH.CZ

Jak se na iPadu Pro pracuje?

S tabletem jsem měl k dispozici i klávesnici Magic Keyboard, jejíž cena je 8 690 korun s DPH. Tedy nic laciného, co byste přihodili k objednávce jen tak, kdyby se to náhodou někdy mohlo hodit. Popravdě musím říct, že to operační schopnosti celého tabletu dost zvyšuje a pracovat se na něm dá docela solidně. 

Sem tam jsem sice přišel prsty do kontaktu se spodní hranou tabletu, ale nebylo to nic hrozného. Náhrada za notebook je to velmi solidní, ačkoliv je samozřejmě potřeba si zvyknout na jisté odlišnosti a systémová omezení. 

Aplikace pro tablety jsou primárně stavěné na dotykové ovládání, takže třeba úpravy obrázků jsem musel dělal jinak a podobně. Produktivitu umí pozvednout Stage Manager, ale ten se zase nehodí vždy a navíc mám z téhle vychytávky dojem, že není tak promyšlená, jak by by mohla být a v podstatě jen supluje klasický Dock při spodní straně obrazovky.

iPad Pro M4
Zdroj: FONETECH.CZ

Magic Keyboard však musím vyzdvihnout, protože dojem ze psaní je identický jako na MacBooku. Podobně je na tom i touchpad, ačkoliv bych ocenil více možností nastavení kurzoru, který na můj vkus přeci jenom příliš „plave“.

Výdrž baterie? Celý den úplně v pohodě

Předně musím poznamenat, že i iPady mohou fungovat v režimu, kdy se baterie nabíjením plní jenom do 80 %, tedy prodlužuje se její životnost. Pro uživatele fungujícího spíš v domácích nebo kavárenských podmínkách (tedy v dosahu elektrické zásuvky) je to jednoznačné plus. Výdrž na jedno nabití je za mě výborná, tedy dokud nechce uživatel po tabletu vyloženě nějakou náročnou práci. 

Střih videa iPad zvládal dvě a tři čtvrtě hodiny, při běžném používání, tedy surfování na webu a čtení emailů, jsem se dočkal úbytku 7 % za hodinu. Pro klasickou kancelářskou práci jde o celodenní zařízení, a to i když si dáte pár hodin přesčas.

Apple iPad Pro (2024): Zhodnocení a závěr

Asi nemůžete v současné době koupit lepší tablet, než právě iPad Pro M4. Jeho větší verze mi dává lepší smysl z hlediska produktivity, zejména kreativní profese ocení větší plochu pro použití Apple Pencil Pro. Tohle kombo bude nepřekonatelné hlavně pro grafiky, kteří už třeba mají Mac nebo MacBook a „ruční“ část tvorby tedy budou moci dělat právě na tabletu.

Pro běžného uživatele, který bude chtít obsah spíš konzumovat a jeho pracovní náplní jsou spíše e-maily, textový a tabulkový editor, bohatě vystačí iPad Air. Skoro se mi až vkrádá do hlavy jednoduchý klíč k tomu, pro jaký tablet od Applu se rozhodnout.

Potřebujete-li Apple Pencil, miřte do řady Pro. Jestli je vám chytrá tužka k ničemu, berte Air. Co s týče úhlopříčky, asi bych se rozhodoval krom jiného i podle toho, jestli chcete spojit zařízení s Magic Keyboard. Na 13 palcích se totiž s klávesnicí píše daleko lépe.

Zdroj náhledové fotografie: Apple, zdroj: vlastní recenze

Total
0
Shares