Titanic, Titanik

Sonar poblíž vraku Titanicu zaznamenal záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že překypuje životem

  • Trvalo to desítky let, ale vědci záhadě poblíž Titanicu nakonec přišli na kloub
  • Objekt, který zaznamenal sonar, není další vrak, ale místo, kde bují život

Dobrodruh Paul Henry Nargeolet se potápěl k vraku Titanicu častěji než většina ostatních lidí. V průběhu posledních 34 let celkem více než třicetkrát. Při jedné z těchto cest v roce 1998 se na sonaru blízko místa potopené lodi na okamžik objevilo něco zvláštního.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu v neuvěřitelném 8K rozlišení. Podívejte se na video z unikátní expedice


Záhada u Titanicu objasněna

V uplynulých desetiletích nebyl nikdo schopen určit, co sonar zaznamenal, jestli další vrak lodi, nějaký druh geologického útvaru nebo něco úplně jiného. Nyní, v roce 2022, byla záhada konečně vyřešena. Nález podle účastníků oceánské expedice OceanGate Expeditions překvapivě překypuje životem.

„Nevěděli jsme, co objevíme. Sonar mohl detekovat různé věci včetně dalšího vraku lodi. Hledal jsem příležitost prozkoumat tento velký objekt, který se objevil na sonaru tak dávno,“ říká veterán Paul Henry Nargeolet.

Žádnou jinou ztroskotanou loď však experti neobjevili. Místo toho tým v hloubce 2 900 metrů našel nečekanou vulkanickou formaci. Překvapení výzkumníci pozorovali houby, korály, ryby, humry a další živočichy.

Podle Steva W. Rosse, profesora na univerzitě v Severní Karolíně, objev dosud neznámého ekosystému přináší nečekané možnosti – vědci se ho pokusí s ekosystémem, který se nachází v okolí Titanicu. „Život na přírodním útesu se může lišit od života na nedalekém umělém útesu, kterým se stal Titanic,“ dodává Ross. Naměřená data by měla vědcům pomoci také lépe pochopit, jak změna klimatu ovlivňuje oceány a jak se choulostivé ekosystémy přizpůsobují a jsou schopny přežít, i když se voda otepluje.

Unikátní záběry v 8K rozlišení

O Titanicu se nedávno hovořilo také v souvislosti s neuvěřitelným videem. Vědci OceanGate Expeditions se k vraku vůbec poprvé potopili s 8K kamerou a výsledkem je záznam, který je bez přehánění fantastický. Pokud jste klip ještě neviděli, klikněte sem.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem OceanGate Expeditions, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares