solarni-panel-pruhledny

Konec drahé elektřiny? Průhledné solární panely změní všechna okna v domě na jedinečný zdroj energie

 • Průhledné solární panely mohou nahradit skleněné výplně oken
 • Američané už je testují na několika budovách

Američtí vědci představili nový solární panel, který je průhledný. Věří, že v budoucnu nahradí běžné okenní sklo, pomůže zvýšit energetickou soběstačnost obyvatel a uleví životnímu prostředí. V současné době experti novinku testují na několika místech v různých klimatických oblastech ve Spojených státech.


Nepřehlédněte: Jak zvládnout energetickou krizi? Zrušme leteckou dopravu a ekonomické školy, používejme selský rozum, radí expert


Transparentní solární panely

Proměnit okna na solární generátory je již dlouho nesplnitelným snem různých propagátorů obnovitelných zdrojů energie. A přestože dosavadní výsledky stále spíše neodpovídají úsilí, které bylo do výzkumů vloženo, vědci z Michigan State University hlásí velký pokrok.

Tvrdí, že nedávno na výrobu klíčové vrstvy průhledného solárního panelu použili materiál na bázi uhlíku namísto konvenčního křemíku, což ale očekávaně vedlo k tomu, že měl mírně zelený odstín.

Nemusí nás to ale příliš znepokojovat. Barva se ve skutečnosti příliš neliší od jemně šedých skel ve slunečních brýlích nebo jen opravdu mírně zatmavených skel v automobilech, uklidňují experti.

Aby vše bylo ještě zajímavější, přelomové sklo se nesoustředí na zachycování světelného záření z viditelného spektra, ale pracuje na principu organických molekul, které snímají světlo neviditelné pro lidské oko.

„Analyzovali jsme ho a zjistili, že pokud jde o generování elektrické energie, materiál zachycující výhradně neviditelné světlo má podobný potenciál jako solární panely,“ uvedl Richard Lunt z Michigan State University.

Američané už je testují na různých budovách

Výhodou je, že transparentní panely lze umístit v podstatě kamkoli: například do každého okna v domácnosti místo běžného skla, nebo na vnitřní stranu dvojitých oken, kde nebudou tolik vystaveny povětrnostním vlivům, jako je mráz nebo déšť, což prodlouží jejich životnost.

V současné době jsou průhledné solární panely v obou variantách (na bázi uhlíku i křemíku) již nainstalovány v několika domech na různých místech ve Spojených státech a vědci zkoumají, jak se jejich vlastnosti mění v závislosti na okolních podmínkách. Už dnes ale u experimentálního skla odhadují životnost 20 let. Účinnost na konci tohoto období, tedy v roce 2042, může být dokonce na úrovni 60 procent původní účinnosti, věří.

Pokud výzkum půjde podle plánu, chtějí američtí experti u transparentních panelů dosáhnout až třicetileté životnosti. Srovnali by tak teoreticky krok s životností solárních kolektorů, které dnes vídáme na střechách domů v našich městech.

Zdroj náhledové fotografie: Michigan State University, zdroj: Interesting Engineering, Michigan University

Total
0
Shares
9 komentářů
 1. A jaká je ta úvodní účinnost, smím-li se ptát? A co s tou energií pak dělají, to si nabíjejí mobily nebo nějaké Leydenské flašky? Jestlipak by to dokázalo uvařit alespoň vajíčko? A když si s tím zasklím okna v paneláku směr východ a západ, zastíněný další budovou, kdy se mi ta investice vrátí? Těchto “fantastických” zpráv se rojí jako komárů v bažině, ale kompletní informace jako vždy nikde. 🙁

  1. To máte jako s těmi zázračnými léky na rakovinu, Alzheimera a prakticky všechny nemoci, kterých se v laboratořích objeví sedm do týdně, fungují skvěle u myší a tím to vždycky zhasne a už nikdy o nich neuslyšíte.

 2. Na první pohled super, ale když neodebírají viditelné světlo, bude chybět spektrum důležité například pro růst rostlin, takže nejspíš zajdou všechny květiny v domě a kdo moc nechodí ven, ten bude od “pravého” slunce taky dobře izolovaný…

  1. Viditelne spektrum světla projde oknem do bytu,jen nevyrobí žádnou energii.

 3. Ten potenciál bych neviděl v oknech, ono představa, že to bude v oknech běžného paneláku, bude od toho vedena kabeláž kamsi k měniči, to nevidím úplně reálně.
  Spíš vidím dvě oblasti. Jednak velké výškové budovy, které mají obálku často komplet skleněnou, tady se nabízí velké množství plochy a poměrně zajímavý zisk.
  Druhé je pak doplnění stávajících panelů. Pokud k současné křemíkové vrstvě, která využívá viditelné světlo, přidáte průhlednou vrstvu, která využívá ostatní části spektra, získáte zajímavý panel.
  Každopádně v článku chybí jedna asi nejvíce podstatná informace a to jaká je účinnost takového článku. A jelikož tam ta informace chybí, tak usuzuji, že to asi nebude dvouciferné číslo a s takovou hodnotou to bude mít velký problém zaplatit sebe sama.

  1. A z čeho myslíte, že se ty panely vyrábí … ze železa 🙂

 4. Za mě zbytečná technologie, slepá ulička. V moderním světě se okna v létě naopak zatemňují, jinak je v interiéru přetopeno (1kw/m2). Navíc, pokud je to průhledné, už ze samostatné fyzikální podstaty to nemůže mít účinnost srovnatelnou s běžným panelem, nevěřím ani v desetinovou účinnost vůči SI panelům. Praktická využitelnost tedy nulová.

Comments are closed.