Honor 200 Lite

Honor 200 Lite recenze: Zábavný telefon za pěkné peníze, který má za vzor iPhone

  • Otestovali jsme novinku Honor 200 Lite
  • Jde o mobil nižší střední třídy, který láká hlavně na design a foťák

Honor vyslal do boje další dvojici svých telefonů číselné řady. Ta, jak víme, nebývá tak nabušená jako série Magic, nicméně i tak má čím zaujmout. U základního „odlehčeného“ modelu Honor 200 Lite patří k přednostem hlavně design, displej a slušný hlavní fotoaparát. Zvládne se však s cenou 7 tisíc korun poprat s konkurencí?


Nepřehlédněte: iPad Air (2024) recenze: Povedený tablet od Applu, který si letos koupí většina lidí


Design a zpracování

V případě designu se výrobce snažil jít ve stopách minimalismu. Celý mobil je zhotoven z plastu, ale přesto je pevný a hned tak ho rukama nezlomíte. Boky jsou lesklé a rychle se poškrábou, záda mají matnou úpravu.

Zajímavý je samotný vzhled jednotlivých prvků. Na první pohled vás zaujme sympatický oblázkový vzhled. Půdorys oblázku má jak telefon samotný, tak i fotomodul se třemi snímači a chytrý průstřel na přední straně.

Honor 200 Lite
Zdroj: FONETECH.CZ

Honor v tomto konkrétním případě nezapře jasnou inspiraci telefony značky Apple. Právě celkově oblázkový design, tři foťáky rozmístěné v povědomém šiku a navíc průstřel napovídají, že Honor 200 Lite chce být iPhonem pro méně movité. Zajímavé je, že dražší Honor 200 Pro tento designový jazyk nesdílí.

Konektorová výbava je jen základní: Najdete tu USB-C 2.0, zamykací čudlík s kapacitní čtečkou, regulátor hlasitosti, pouze jeden reproduktor a sadu mikrofonů. Chybí infraport nebo 3,5mm audiojack. Pro jistotu telefon neberte ani k vodě, certifikací IP se totiž nechlubí.

Honor 200: Displej a výkon

Obrazovka Honoru je pěkně velká, díky čemuž nabízí uživateli slušnou plochu pro jeho oblíbené aplikace, dokumenty, hry anebo filmy. Displej má úhlopříčně 6,7 palce a jedná se o AMOLED panel. HDR podle všeho chybí, nicméně k dispozici je parádní rozlišení Full HD+ při standardním poměru 20:9.

Obrazovka je plochá, což celé řadě lidí udělá radost. Nabízí také vychytávky moderní doby: Svítivost až 2 000 nitů na konkrétním místě i zvýšenou obnovovací frekvenci 90 Hz. Nutno uznat, že to už dnes poznáte v porovnání se 120 nebo 144 Hz. Pakliže přecházíte ze smartphonu s vyšší plynulostí obrazu, Honor by pro vás nemusel být tím ideálním.

Honor 200 Lite
Zdroj: FONETECH.CZ

O výkon se stará osmijádrový procesor Dimensity 6080 od MediaTeku, který kupodivu patří k slabším článkům ve výbavě. Tato čipová sada byla uvedena vloni v červnu a je postavena na starší 6nm architektuře.

Grafiku vykresluje také spíše úspornější čip Mali G57 MC2 a jeho výkon v kombinaci s procesorem a 8 GB RAM není bohužel nic, o čem by stálo za to pět ódy. Ve skutečnosti jde spíše o podprůměr: Čipset využívá coby výkonnější jednotku duo jader Cortex A76, zbytek zastává šestice jader Cortex A55.

Jak dokládají výsledky z benchmarkových aplikací, Honor 200 Lite je spíše telefonem nižší-střední třídy, výkonu má dost na všechny oblíbené aplikace, ale už ne tolik na hry. V AnTuTu skóroval „jen“ 424 000 bodů.

Honor 200 Lite
Zdroj: FONETECH.CZ

Výdrž, nabíjení a zbývající výbava

Honor 200 Lite je štíhlý, vlivem čehož nebylo možné do mobilu vměstnat tak velkou baterii jako konkurence. Posuďte sami: Tělíčko tenké pouze 6,8 milimetru je sice fajn pro parádu, ale akumulátor s kapacitou 4 500 mAh už takovou radost neudělá.

Naštěstí 200 Lite vydrží na jedno nabití celkem slušnou porci dní: Konkrétně až dva plnohodnotné dny, pokud nebudete moc fotit anebo spouštět osobní hotspot.

Nabíjení výkonem až 35 W zabere bezmála 65 minut, bezdrátové nabíjení jakoukoliv formou možné není. V prodejním balení také schází nabíjecí adaptér, ten tedy budete potřebovat svůj vlastní.

Fotoaparát a video

Jedním z hlavních prvků ve výbavě Honoru 200 Lite je fotoaparát. Ten disponuje trojicí snímačů a největším expertem je zde primární fotomodul s rozlišením 108 Mpx a fázovým ostřením, který doplňují 2Mpx makro a 5Mpx širokoúhlý snímač. Jak ale asi tušíte, tyto dva foťáky jsou tu jen do počtu a jejich kvalita je víceméně nevalná – a to i na relativně nízkou cenovku.

Honor 200 Lite
Zdroj: FONETECH.CZ

Honor jednoznačně dokáže překvapit kvalitou snímků z hlavního fotoaparátu. Platí to ve dne i v noci. Jediné, co bych mu vytkl, je tuhá barevná saturace snímků. Pokud máte rádi přirozenost u fotoaparátu, Honor pro vás nebude tím pravým ořechovým.

V noci je výkon hlavního foťáku trochu nižší, ale i tak je kvalita slušná, přece jen hovoříme o telefonu za 7 tisíc korun. Selfie kamerka je fajn, nabízí dokonce i vysoké rozlišení 50 Mpx.

Z videa moc radost nemám. Honor 200 Lite nabízí opravdu jen nutný základ pro nahrávání, tedy Full HD či HD při 30 fps. Stejně je na tom i čelní kamerka, která má u videa stejný problém – záběr je trhaný, prakticky bez stabilizace a barvy jsou zbytečně ukřičené.

Závěr

Honor 200 Lite aktuálně pořídíte od 6 990 Kč včetně DPH. Nejde tak o žádný drahý telefon a jeho výbava tomu odpovídá. Čím může zaujmout? Hlavně designem a kvalitním hlavním fotoaparátem.

V dané cenové kategorii to však jednoduché rozhodně nemá. Za stejné peníze se prodává například Redmi Note 13 Pro s 200Mpx foťákem či Vivo V40 SE, které má větší baterii a o poznání lepší displej. O tisíc korun levněji pak v obchodech najdete například Motorolu Moto G84.

Upřímně? Honor se zrovna nevytáhl a pokud bude chtít ovládnout segment nižší-střední třídy, bude muset vytasit o poznání více dravého a agresivního zástupce.

Co se nám líbí

  • Stylový design a kvalitní zpracování
  • Dobrý hlavní fotoaparát
  • Displej s dobrou kvalitou a rozlišením

Co se nám nelíbí

  • Celkem pomalé nabíjení
  • Nedostatečný výkon
  • Jen 90Hz obnovovací frekvence

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní

Total
0
Shares