Asteroid, DART, NASA

NASA řeší záhadu. Asteroid zasažený sondou DART se chová podivně

  • Cílem mise DART bylo zkrátit dráhu planetky kolem mateřského asteroidu
  • Americké NASA se úkol podařil, ale oběžná dráha se nadále zmenšuje
  • Vědci zatím netuší, proč k tomu dochází

První test obrany Země skončil obrovským úspěchem. NASA zasáhla sondou asteroid 11 milionů kilometrů od Země a když vědci viděli, jak DART v obrovské rychlosti vráží do Dimorphosu, neskrývali dojetí. Náraz znamenal, že první a nejdůležitější krok cvičné mise se povedl na jedničku.


Nepřehlédněte: Zbavte se iPhonů, jsou nebezpečné, nařídila Čína svým úředníkům. Bojí se americké špionáže


Když NASA loni v září se svou sondou DART narazila do asteroidu Dimorphos, jejím cílem bylo zkrátit oběžnou dráhu tohoto vesmírného balvanu kolem mateřské planetky Didymos. Mise se podařila, ale oběžná dráha se nadále zkracuje a není jasné proč.

Vědci zjistili, že asteroid, do něhož sonda NASA v rámci testu planetární obrany narazila, se chová zvláštně. „Tento objev by mohl mít závažné důsledky pro budoucí mise DART,“ píše server New Scientist.

Co je mise DART?

27. září loňského roku NASA úmyslně narazila se sondou DART (Double Asteroid Redirection Test) do asteroidu Dimorphos. Cílem bylo zpomalit téměř dvanáctihodinovou oběžnou dráhu vesmírného kamene kolem mateřské planetky zvané Didymos a zjistit, zda vůbec lze změnit trajektorii asteroidu. Mise byla úspěšná a dráha Dimorphosu se v týdnech po dopadu zkrátila o 33 minut.

Jonathan Swift z kalifornské Thacher School a jeho studenti využili tamní observatoř ke sledování Dimorphosu a zjistili, že jeho oběžná dráha se více než měsíc po srážce nadále zkracuje.  Jeho tým prezentoval svá zjištění na červnovém zasedání Americké astronomické společnosti v Novém Mexiku, kde se setkal s pozitivními ohlasy. „Snažili jsme se ze všech sil najít chybu v tom, co jsme spočítali, ale nic jsme nenašli,“ dodal Swift.

Pozorování naznačují, že něco způsobilo, že se oběžná dráha Dimorphosu po nárazu modulu DART neustále zkracuje. Jednou z možností je, že asteroid nyní padá, protože byl dříve slapově vázán na Didymos, což ovlivňuje jeho dráhu.

NASA čeká na data

Harrison Agrusa, člen týmu DART, si myslí, že materiál vymrštěný nárazem sondy, včetně balvanů o průměru až několika metrů, zůstal na oběžné dráze poblíž Dimorphosu a spadl zpět na jeho povrch, čímž se jeho oběžná dráha ještě více zkrátila. „Myslím, že to je nejpravděpodobnější vysvětlení,“ říká.

Co se po nárazu sondy skutečně stalo by mohla zjistit připravovaná sonda Evropské kosmické agentury s názvem Hera, která má k Dimorphosu dorazit v roce 2026.

„Je dobré vědět, co jsme s Dimorphosem udělali,“ říká vedoucí koordinace projektu DART v Laboratoři aplikované fyziky Johnse Hopkinse v Marylandu Nancy Chabotová. „Tyto detaily jsou opravdu klíčové pro použití projektu DART v budoucnu, pokud by to bylo potřeba.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. to jsem přesně tušil oni zasáhnou do mechaniky nebeských těles a pak čumí co udělali jako by nešel udělat na zemi v laboratoři pilotní projekt, nestutečný nihilismus a pocit nesmrtelnosti

  2. Ano větší objekt působí dostatečnou slapovou silou na menší a naopak. Vždy. Pokud toto NASA ve svých výpočtech nezahrnula tak tam to s tou odborností nebude až tak slavné.

  3. N o chtěli zkrátit oběžnou dráhu a hle ona se dále zkracuje. Asi ji nechtěli zkrátit tak moc. To je jako s naší policií, když nezasáhne, tak rpoč nezasáhla a když zasáhne tak proč zasáhla tak moc.

  4. Fascinující inteligence absolventů Harvardu, případně univerzity Yale. Asi nechápou vzájemné působení gravitačních sil vesmírných těles. Vtipné bude, až menší obíhající balvan po jejich zásahu a narušení jeho oběžné dráhy narazí do mateřského asteroidu, ten pak změní svou dráhu a jednou možná trefí Zemi. Pokus NASA bude konečně úspěšný. 🙂

  5. Cílem bylo zpomalit téměř dvanáctihodinovou oběžnou dráhu vesmírného kamene kolem mateřské planetky.
    Mise byla úspěšná a dráha Dimorphosu se v týdnech po dopadu zkrátila o 33 minut.

    To se jim to povedlo uplne obracene ne? 🙂

  6. Hrát vesmírnej kulečník bez základního povědomí o koulích není dobrej počin.

  7. Ze voni zapomeli, ze po narazu bude tezsi + vaha “strely”

  8. Článek
    “Mise byla úspěšná a dráha Dimorphosu se v týdnech po dopadu zkrátila o 33 minut.”
    Komentář : dráha se udává v jednotkách délky [m, km], doba oběhu v jednotkách času [s, hodiny, dny]
    Nejspíš jde o zkrácení doby oběhu o 33 minut.

Comments are closed.