finewoven kryt iphone

Luxusní příslušenství FineWoven v testu. Jak dopadl kryt pro iPhone 15 po půl roce?

  • Apple vloni na podzim oznámil, že končí s kůží na krytech a pouzdrech pro své produkty.
  • Nový materiál se jmenuje FineWoven a je to textilie, na kterou jsou zatím spíše negativní ohlasy.
  • Náš názor je spíš pozitivní. Půlroční test přestál kryt telefonu a MagSafe peněženka se ctí. 

Jestli někdo umí dělat špičkové příslušenství ke svým produktům, je to Apple. Ano, nevyrábí si to sám, jen to prodává pod svojí značkou, ale produkty z kůže měl opravdu perfektní, a to jak z hlediska materiálů, tak i zpracování. I v jedné známé české firmě, která se zabývá zakázkovou výrobou z kůže, jsme slyšeli, že Applu se prostě nikdo v tomto oboru rovnat nemůže. Tak to zkrátka je a lidé měli zejména třeba kožené kryty na iPhony nebo MagSafe peněženky rádi, ačkoliv ne každý si je mohl dovolit.


Nepřehlédněte: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ RECENZE: Hvězdný fotoaparát a rychlonabíjení, ale tím paráda končí


Důležité je vypadat eko!

Nebudu tvrdit, že jsem od začátku FineWoven fandil, nebylo to tak. I dnes bych byl raději, kdyby Apple tento materiál zařadil po bok těch ostatních, včetně kůže, bohužel doba velí především ekologii a kůže holt příliš eko není.

A když umíte vyrobit uhlíkově neutrální hodinky, tak vypadá blbě, když vedle toho nabízíte produkt obsahující kus krávy, což je zvíře produkující skleníkový plyn prakticky neustále a v masivním množství.

K samotnému krytu a peněžence jsem měl první postřeh po vybalení zhruba takový, že to vypadá lacině. Ano, nemohu si pomoci, ale působí to jako taková ta levná pouzdra z Aliexpressu, která se prodávají za 50 korun jedno.

Jenže pak vezmete FineWoven kryt do ruky a zjišťujete, že se od čínských produktů velmi zásadně liší v kvalitě provedení. Nikde samozřejmě není žádné lepidlo, které přeteklo kam nemělo, nikde není žádný nezačištěný okraj, vše je krásně udělané a perfektní.

finewoven kryt iphone

V případě MagSafe peněženky z FineWoven se jedná o klasiku, která je látkou potažená v podstatě celá. Kryt je trochu jiný, je opět celý potažený textilií, ale boky jsou ještě „zalité“ v jakési vrstvičce připomínající pogumování. Je to ovšem vrstva tak tenká, že jemná textura látky je pod ní vidět.

Když po FineWoven přejedete prstem, je to pocitově něco jako Alcantara, akorát o trochu jemnější. Materiál je to sice umělý, ale na omak vlastně příjemný. Nicméně odlišnost povrchu boků a zad krytu trochu sráží celkový dojem, působilo by honosněji, kdyby si Apple odpustil to „pogumování“, ačkoliv jistojistě to svůj důvod má a tipuji, že to bude kvůli odolnosti.

finewoven kryt iphone

FineWoven a půlroční zkušenosti

Zhruba půl roku jsem peněženku i kryt používal na iPhonu 15 Pro Max. Nebral jsem moc ohledy na fakt, že v autě iPhone válím společně s klíči. Kryt je od toho, aby kryl telefon, v případě, že je na displeji fólie, což je i můj případ, nemá se telefonu absolutně co stát.

Sem tam jsem vzal telefon do nepříliš vlídného prostředí, trochu špíny a vlhkosti nesmí přeci moderním textiliím vadit, ne?  Zde jsou zjištění a zkušenosti s FineWoven v praxi:

  • Kryt skutečně plní, co slibuje, tedy chrání telefon. Přiznávám, že jsem poměrně gramlavý, takže mi leccos sem tam vypadne z ruky, iPhone nevyjímaje. Vypadá však stále jako nový, jakmile z něj sloupnu fólii a sundám kryt, mohu bez nadsázky tvrdit, že je zrovna vybalený z krabičky.
  • Kolem ostrůvku s čočkami je rámeček, který ze zadní plochy krytu vystupuje tři milimetry. Ano, je to tak, nevycucal jsem tuto hodnotu z prstu, měřil jsem to posuvným měřidlem.
  • Nejvíce utrpěl přechod mezi textilní a pogumovanou plochou, tedy bočnicí. Hrana je jakoby vyleštěná a textil v tomto místě ztmavnul. Není to vidět nijak výrazně a na první pohled už vůbec ne.
  • Z dálky vypadají záda krytu celistvě, při bližším pohledu jsou vidět škrábance a vrypy, které se od okolí liší tím, že jsou světlejší.
  • Pogumování na bočnicích se v rozích začalo odlupovat, opět je to znát jen při bližším pohledu.
  • Kryt jsem myl pravidelně mýdlovou vodou a desinfikoval ho hadříkem namočeným v lihu. Přestál to bez úhony.
  • Kolečko MagSafe magnetů je vidět, ale daleko méně než jak to bývá na krytech kožených. Z některých úhlů to není vidět vůbec.
  • Celkově lze souhlasit s tvrzením Appu: „Materiál FineWoven může postupem času jevit známky opotřebení, protože jeho vlákna jsou při normálním používání vystavená tlaku. Některá poškrábání se postupem času můžou zmenšit.“
  • Peněženka je ze světlejší textilie, která se snadněji ušpiní, proto jsem ji čistil mýdlem častěji. Škrábance jsou na ní vidět o něco více než krytu.

FineWoven vs. kůže vs. silikon

Jelikož jsem měl jak kryt kožený, tak i silikonový, mohu je s FineWoven směle porovnávat. Nejméně mi vydržel silikon. Kryt po čase měl na hranách vrypy a vytahal se, takže na iPhonu nakonec přestal držet, což je konec, protože takový kryt zkrátka neplní svoji úlohu. 

Stalo se mi to asi po čtvrt roce, takže jsem na silikon zanevřel. Navíc se dost špiní a zachycuje nečistoty, zvířecí chlupy a podobně.

Kůže je super, je to estetický materiál, když ji pokryje patina, vypadá to skvěle. Problém je s MagSafe. Magnetické kolečko nakonec znehodnotí pohled na zadní plochu. 

V neprospěch kůže hovoří i horší čištění a větší háklivost na vodu a případně mýdlo – kůži to vysušuje a začne praskat. Není to zkrátka materiál na každodenní nošení po dobu třeba dvou let.

finewoven kryt iphone

Kůže je super, je to estetický materiál, když ji pokryje patina, vypadá to skvěle. Problém je s MagSafe. Magnetické kolečko nakonec znehodnotí pohled na zadní plochu. V neprospěch kůže hovoří i horší čištění a větší háklivost na vodu a případně mýdlo – kůži to vysušuje a začne praskat. Není to zkrátka materiál na každodenní nošení po dobu třeba dvou let.

Stojí za to?

Když to tedy zhodnotím, jsem s FineWoven docela spokojen. Ano, esteticky to není taková výhra, jako nový kožený kryt, nedrží se v ruce tak dobře, jako matný silikon, ale po půl roce vypadá z této trojice variant nejlépe. 

Možná bych ocenil, kdyby Apple časem představil i vícebarevné a méně nudné odstíny, ale to už je spíš subjektivní dojem. Stojí tedy FineWoven kryt za 1 790 korun, za které je k dostání? Ano, stojí, nicméně pokud netrváte na originálním obrandovaném příslušenství, jsou i jiné, podobně kvalitní a levnější možnosti. 

V případě peněženky bych možná zvážil primárně spíš tu levnější alternativu, nicméně k FineWoven krytu samozřejmě nejlépe sedne FineWoven peněženka.

Total
0
Shares