Planeta Devět

Za oběžnou dráhou Neptunu je masivní objekt, zjistili vědci. Objevili záhadnou planetu Devět?

  • Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
  • Vědci přišli na způsob, jak její existenci potvrdit

Pátrání po deváté planetě sluneční soustavy zdárně pokračuje. Američtí výzkumníci oznámili, že mají dosud nejpřesvědčivější důkazy, že někde na okraji sluneční soustavy planeta Devět skutečně existuje.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop objevil na blízké planetě molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy


Neviditelná planeta Devět může přepsat učebnice

Závěry amerického vědce Konstatina Batygina a jeho týmu publikované v odborném magazínu Astronomical Journal nejsou stoprocentní, jde pouze o simulace, nikoliv o přímé pozorování. Přesto jde o průlomový objev. „Pokud jde o planetu Devět, nacházíme se zatím stále v té první fázi, kdy tušíme, že něco na hranici sluneční soustavy nehraje,“ říká Batygin.

V nejnovější studii experti z Kalifornského technologického institutu zkoumali trajektorii transneptunských objektů neboli TNO, což jsou různě velká nebeská tělesa za oběžnou dráhou Neptunu. Součástí Kuiperova pásu jsou i tři trpasličí planety – Pluto (bývalá „devítka”; překlasifikovaná z planety v roce 2006), Haumea a Makemake.

Tým analyzoval planetky, které byly dříve přehlíženy kvůli nestabilním pohybům způsobeným gravitací Neptunu. Astronomy zaujalo, že obíhají na podezřele podobných, výrazně eliptických drahách. To totiž není „normální“. Podle dosud platných teorií o vzniku planetární soustavy, nejen té naší, musí být všechna tělesa patřící do systému v jedné rovině.

Vědci provedli dvě simulace. V první počítali s tím, že se planeta Devět nachází přesně tam, kde si myslí, že by mohla být. Do druhé neviditelný svět nezařadili. „Nejlepší vysvětlení statisticky poskytl model, který planetu Devět zahrnoval,“ prozradil Batygin.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Vědci jsou blízko k rozluštění jedné z největších záhad

„Nejznámější je shluk směrů oběžných drah, ale také velké perihelové vzdálenosti mnoha objektů, existence velmi skloněných a dokonce retrográdních objektů a velké množství velmi excentrických oběžných drah, které se protínají uvnitř dráhy Neptunu,“ vysvětlil spoluautor studie Michael Brown. „Nic z toho by se ve sluneční soustavě nemělo vyskytovat, ale všechno je snadno vysvětlitelné jako vliv planety Devět.“

Experti se domnívají, že hypotetická planeta má hmotnost pětkrát větší než Země a jeden úplný oběh kolem Slunce jí trvá 10 000 až 20 000 pozemských let. S napětím očekávají, co přinesou budoucí studie a poznamenávají, že mnoho odhadů a předpokladů zahrnutých v novém výzkumu bude možné důkladně ověřit, jakmile budou mít k dispozici snímky hlubokého vesmíru s vyšším rozlišením.

Spekulace o tom, že na okraji sluneční soustavy existují další velká tělesa, o kterých lidstvo zatím neví, jsou velmi populární. Známá je například legenda o bájné planetě Nibiru.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: Science Alert, techSpot, Astronomical Journal, LiveScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..