Země

Webbův teleskop objevil na blízké planetě molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy

  • NASA objevila pozoruhodnou planetu
  • Možná je vhodná pro život

Webbův teleskop provedl další důležité pozorování. Našel exoplanetu v obyvatelné zóně, u které zjistil přítomnost vody v atmosféře. Jeho přístroje detekovaly oxid uhličitý a metan, tedy plyny, které mohou mít biologický původ. Mnohem významnější je však nález molekuly, kterou produkují pouze živé organismy na Zemi.


Nepřehlédněte: Kdo ji poslal? NASA obdržela zakódovanou zprávu ze vzdálenosti 226 milionů kilometrů od Země


Život ve vesmíru? NASA objevila zajímavou planetu

Sny o nalezení druhé planety, na které by mohl vzniknout život, se možná staly realitou. Vědcům z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo objevit ve vesmíru exoplanetu, která by mohla splňovat podmínky pro vznik života podobně jako na Zemi.

Dotyčná exoplaneta K2-18 b je takzvaný subneptun, který je zřejmě pokryt oceánem a má atmosféru bohatou na vodík. „Ačkoli se tento typ planet v naší sluneční soustavě nevyskytuje, subneptuny jsou nejběžnějším typem dosud známých planet v galaxii,“ říká člen vědeckého týmu Subhajit Sarkar z Cardiffské univerzity.

K2-18 b podle vědců obíhá v obyvatelné zóně kolem červeného trpaslíka vzdáleného zhruba 120 světelných let od Slunce. Exoplaneta, která je téměř devětkrát větší než Země, byla poprvé objevena dalekohledem Kepler v roce 2015. O tři roky později objevil Hubbleův teleskop v její atmosféře známky vody.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Webb našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy

Díky nejnovějším pozorováním Webbova teleskopu se podařilo detekovat přítomnost dimethylsulfidu (DMS), který je produkován životem, především fytoplanktonem v oceánech, řekách a jezerech, uvádí experti ve studii, která byla přijata k publikaci v časopise The Astrophysical Journal Letters.

DMS vylučuje především fytoplankton neboli fotosyntetické řasy v pozemských oceánech. Je tvořen sírou, uhlíkem a vodíkem a je nejrozšířenější organickou formou síry v zemské atmosféře, což z něj činí jednu z klíčových biosignatur neboli známek biologického života na naší planetě.

Nález DMS však vyžaduje další ověření, říkají vědci v prohlášení. „Příští pozorování by měla potvrdit, zda je DMS v atmosféře K2-18 b skutečně přítomen ve významném množství,“ vysvětluje profesor Madhusudhan z Cardiffské univerzity. „Naším konečným cílem je identifikace života na obyvatelné exoplanetě, což by změnilo naše chápání toho, jaké je místo lidstva ve vesmíru.“

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: The Astrophysical Journal Letters, NASA, Mirror, IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..