Záblesk, NASA

Webbův teleskop našel původ nejmohutnější vesmírné exploze od Velkého třesku, hlásí vědci

  • Z kolabující hvězdy vytryskl nejjasnější gama záblesk
  • Výrazně ovlivnil zemskou ionosféru, říkají vědci

Před dvěma lety detekovali vědci dosud nejjasnější výbuch ve vesmíru, který byl natolik silný, že ho nazvali BOAT (the Brightest Of All Time – Nejjasnější, jaký byl kdy zaznamenán). Nyní zjistili, co ho způsobilo, ale o moc moudřejší podle všeho nejsou.


Nepřehlédněte: Nejotravnější věc na WhatsAppu končí! Vše mění příchod vymodlené funkce


Nejsilnější exploze

Nejnovější pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba (JWST) odhalila, že nejjasnější gama záblesk všech dob, známý také jako BOAT, byl odstartován explozí supernovy, jež doprovázela zánik a kolaps masivní hvězdy vzdálené asi 2,4 milionu světelných let od Země.

„Událost vyprodukovala jedny z nejenergetičtějších fotonů, jaké kdy družice určené k detekci gama záření zaznamenaly,“ uvedl v prohlášení planetární vědec Peter Blanchard.

Vyřešení této kosmické záhady však tým astrofyziků postavilo před další hádanku. GRB záblesky, jako je BOAT, jsou spojeny se zrodem černých děr, obvykle z kolapsu hvězd o hmotnosti větší než 25 hmotností Slunce. Čistě hypoteticky se mohlo jednat o obzvláště obrovskou supernovu, která vytvořila supermasivní černou díru. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tato událost by iniciovala takzvaný r-proces, o němž se předpokládá, že je zodpovědný za vznik prvků, jako je platina a zlato. Jenže Webb tyto prvky nedetekoval, což experty mate.

„Nepozorovali jsme stopy těchto těžkých prvků, což naznačuje, že extrémně energetické GRB, jako je BOAT, je neprodukují. To nemusí znamenat, že je nevytváří všechny gama záblesky, ale je to klíčová informace. Budoucí pozorování určí, jak tomu je,“ vysvětlil Blanchard.

Záblesk, NASA
Zdroj: NASA

Webb potvrdil, že vesmír je plný záhad

Částečnou odpovědí může být to, že gama záření BOAT bylo neobvykle úzké. Předpokládá se, že hvězdy, které vyvolávají dlouhotrvající GRB, rotují před explozí obzvlášť rychle, což vede k tomu, že vypouští proudy materiálu rychlostí blízkou rychlosti světla.

Čím užší jsou výtrysky, tím více se gama záření soustředí do jednoho bodu, takže je méně pravděpodobné, že se v něm ocitne náhodná galaxie, jako je Mléčná dráha, ale pokud ano, jeví se mnohem jasnější. Proč byl fotonový tok BOAT tak koncentrovaný a silný, není známo, ale alespoň je díky tomu celá záležitost o něco málo pochopitelnější.

K potvrzení toho, že za BOAT je zodpovědná supernova, bylo zapotřebí zdrženlivosti. Až za šest měsíců od detekce záblesku tým vědců obsluhující Webbův teleskop našel známé signatury prvků, jako je kyslík a nikl, které jsou charakteristickými znaky supernov.

„Takzvaný dozvuk GRB byl jako světla auta, které se řítí přímo na vás a brání vám vidět samotné auto. Museli jsme tedy počkat, až výrazně zeslábne, abychom měli šanci spatřit supernovu,“ dodal Blanchard.

Exploze BOAT dostala oficiální název GRB 221009A. Záblesk trval přibližně sedm minut, ale byl detekovatelný více než 10 hodin po první detekci. Porovnáním dat shromážděných různými observatořemi vědci došli k závěru, že tato událost byla 50 až 70krát jasnější než předchozí nejjasnější gama záblesky, jako byl třeba GRB 830801 z roku 1983. BOAT senzory gama záření přesytil do té míry, že trvalo měsíce detektivní práce, než se podařilo zjistit, jak silný vlastně byl. Samotná síla výbuchu, která dosáhla nepředstavitelných 18 teraelektronvoltů, vědce šokovala.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, IFLScience, Nature Astronomy

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..