FRB, signál

Kdo ji poslal? NASA obdržela zakódovanou zprávu ze vzdálenosti 226 milionů kilometrů od Země

 • Průlom v kosmické komunikaci, hlásí NASA
 • Psyche poslala zprávu z hlubin kosmu

Speciální aparát na palubě sondy Psyche, která letí zkoumat vzácný asteroid, úspěšně odeslal vědcům další zprávu. Tentokrát z rekordní vzdálenosti 226 milionů kilometrů od Země. Jde o průlom, který by mohl změnit způsob komunikace kosmických lodí, říkají vědci.


Nepřehlédněte: Nejlepší displej jen za 6 tisíc. S Vivem V40 SE teď můžete jet fandit na EURO 2024


NASA hlásí zásadní průlom

Sonda americké agentury NASA má za pět let přistát na planetce mezi Marsem a Jupiterem. Vědci se domnívají, že asteroid 16 Psyche je bohatý na vzácné kovy jako železo, nikl a zlato. Zatímco družice putuje vesmírem, vědci úspěšně testují laserové zařízení Deep Space Network. Během nejnovější demonstrace však zašifrovanou zprávu přenesl komunikační systém Deep Space Optical Communications (DSOC).

Test z 8. dubna ukázal, že i z této vzdálenosti lze data stahovat maximální rychlostí 25 Mb/s. To již značně překračuje očekávaný cíl alespoň 1 Mb/s, píše server IFLScience. Při předchozích zkouškách byla sonda mnohem blíže, jen desítky milionů kilometrů daleko. Z hlubokého vesmíru odeslala zakódovaný obrázek a dokonce i video s kočkou jménem Taters.

Výkon obou aparátů na sondě Psyche se ukazuje jako slibný, ale stále existuje několik problémů, které je třeba vyřešit. Například optickou komunikaci komplikují mraky. „Naučili jsme se hodně o tom, z jaké vzdálenosti může systém fungovat, pokud máme jasnou oblohu, ačkoli bouřky občas rušily komunikaci na observatoři na Stolové hoře i Palomarské observatoři Caltechu v Kalifornii,“ řekl Ryan Rogalin z JPL.

„Jde o jeden z mnoha důležitých milníků, které umetají cestu ke komunikaci schopné posílat snímky ve vysokém rozlišení a streamované video na podporu dalšího velkého skoku v historii lidstva: vyslání lidí na Mars,“ uvedla již dříve ředitelka oddělení technologických demonstrací v ústředí NASA Trudy Kortesová.

Psyche, NASA
Zdroj: NASA

Sonda Psyche letí zkoumat mimořádný asteroid

Poslední úspěšná demonstrace je bezesporu důležitým milníkem, ale to neznamená, že výzkumníci NASA nemají nad čím přemýšlet. Čím více se sonda bude vzdalovat od Země – a tedy bude blíže asteroidu 16 Psyche – tím obtížnější bude nasměrovat obě zařízení, aby byla zpráva čitelná velkým teleskopem. Navíc s rostoucí vzdáleností bude nutné během přenosu dat provést opětovné nastavení, a to jak samotné družice, tak i pozemské observatoře.

NASA používá ke komunikaci s misemi na vzdálenost větší než Měsíc rádiové vlny, ale výhodou laserových paprsků je, že do mnohem těsnějších vln lze vměstnat mnohem více dat – hovoříme tu o přenosové rychlosti 10 až 100krát vyšší než poskytují současné špičkové rádiové komunikační systémy.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience, NASA/JPL, NASA

Total
0
Shares
12 komentářů
  1. To je jako, otázka: co je dál Brno nebo Měsíc? Vidíš Měsíc a vidíš Brno – kreténe?

 1. No vidíte, dnes to projde před cca 300 léty, by vzplál jako svíce-na hranici, jelikož je “jen jediný bůh”!!! No a jaké mají k komentáře církevní “vydřiduši” ? Neměli by zažalovat všechny, rouhače???

 2. Velká poloosa dráhy Marsu měří 227,9 milionů Km počítáno od Slunce. Od Země v rozmezí 56 až 101 mil. Km. Jupiter má velkou poloosu778,3 milionů Km a speciálně pro Lexxe jsou vzdálenosti i větší, ale potřebují člověka trochu chytřejšího než je mudrc Lexx jinak ovčí dědeček….kak skazal Lenin učit se .učit se , učit se …trdlo

  1. Pane Holomáč, moudrý pan Werich jednou řekl : ” Nehádejte se blbcem, mohli by si myslet, že jsou tady blbci dva”. 🙂

 3. Tohle si člověk rád přečte, rozhodně raději než, že se lidi někde střílejí, zabíjejí a umírají jen pro něčí ego.

 4. Od kdy je železo vzácný kov? Zlato tam skoro žádné být nemůže, to je holý nesmysl, souvisí s kyselým vulkanizmem či následnými metamorfními procesy a vodou, to tam také být nemůže a nikl vždy tvoří asi 6-7% meteoritického železa. Takže asi prostě obyčejný asteroid, na povrchu chondritický materiál, ve středu železo.

 5. To poslal Psýché Fiala,on mysli i mluvi v kódech!Je to totiž pravý mimozemšťan 👽 Pozor,má po svém boku mnoho dalších spolupracujících mimozemšťanů,kteří jsou opravdu mimo!A NASA tomu nemůže normálně rozumět,tomu totiž nerozumí vůbec nikdo!Vše od nich je zákonitě úplně mimo..Snad je brzy zachytí někdo jiný než NASA ☝️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..