Asteroid

Sonda NASA letí prozkoumat vzácný asteroid, který má větší hodnotu než všechno na Zemi dohromady

 • NASA se vydala zkoumat asteroid plný zlata
 • Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku

K asteroidu Psyche 16, který obsahuje mnoho vzácných kovů, jako je železo, nikl a dokonce zlato, míří od loňského října sonda americké NASA. Vědci se domnívají, že kdysi mohl být planetou velkou jako Mars.


Nepřehlédněte: Telefonům Samsung Galaxy se po aktualizaci pokazil displej. Lidé si musí koupit nový


Asteroid jménem (16) Psyche

„Týmy inženýrů a techniků pracují téměř nepřetržitě, aby zajistily, že orbitální sonda bude připravena na cestu dlouhou 2,5 miliardy kilometrů k asteroidu bohatému na kovy, který nám může říci více o planetárních jádrech a o tom, jak se planety formují,“ uvedla NASA v prohlášení.

Meziplanetární sondu Psyche vynesla do vesmíru loni 13. října z kosmodromu na floridském mysu Canaveral nosná raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska. Vědci očekávají, že k asteroidu, jehož hodnota se odhaduje na 100 000 kvintilionů dolarů, dorazí v roce 2029.

Z oběžné dráhy asteroidu bude měřit jeho magnetické pole, pořizovat snímky a analyzovat neutrony a gama paprsky. Kromě toho, že lidstvo poprvé zblízka uvidí, jak vypadá nesmírně cenný asteroid, poskytne mise výzkumníkům také možnost vyzkoušet nové komunikační a pohonné systémy. Experti doufají, že pokud bude mise úspěšná, snad lépe pochopí, jak vznikla naše sluneční soustava.

Cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky

Asteroid má „nepravidelný tvar podobný bramboře“ a proporce 278 × 231 kilometrů. Je tak velký, že je technicky klasifikován jako jedna z menších planet sluneční soustavy. Vědci se domnívají, že obsahuje asi 1 % hmotnosti celého pásu asteroidů.

16 Psyche objevil v roce 1852 italský astronom Annibale de Gasparis, kdy se stal teprve šestnáctým známým asteroidem ve sluneční soustavě. Nyní, zhruba o 172 let později, k asteroidu, který obíhá kolem Slunce v pásu asteroidů – hvězdné dálnici mezi Marsem a Jupiterem – míří lidská sonda. Vědci se domnívají, že obří těleso skrývá takové množství kovů, hlavně železa, niklu a zlata, že jejich cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (AI), zdroj: NASA, Unilad, Live Science

Total
0
Shares
3 komentářů
 1. jenom doufám že nikoho nenapadne dopravit k Zemi zlatej šutr…to by položilo světovou ekonomiku, rezervy

  1. Ekonomika k polozeni nema daleko. Ale bitcoin bude mit novy rekrod, ten na zadnem asteroidu neroste :-))

 2. Wow, letí prozkoumat vzácný asteroid, který má větší hodnotu než všechno na Zemi dohromady!!!! Wow!!!
  Než všechno dohromady na Zemi!!!!?????? Wow
  No to musi byt Sakra Neco!!!! Než všechno dohromady na Zemi!!!!
  Tudiz zemska biodiversita to muze hned zabalit, kdyz jeji “hodnota” se nevyrovna ani nejakemu nezivemu vesmirnemu tēlesu …

Comments are closed.