Měsíc, NASA

Na odvrácené straně Měsíce jsme našli gigantickou kovovou strukturu, oznámila NASA

  • Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
  • Pod kráterem našli kovovou konstrukci

Vědci zjistili, že odvrácená strana Měsíce skrývá pod svým povrchem kolosální tajemství. Nikdo netuší, o co jde – nejpřesnější formulace, kterou dokázali použít, zní „velký přebytek hmoty“, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: Věděli jste, že iPhone umí odesílat neviditelné zprávy? Poradíme, jak na to


NASA hlásí mimořádný objev!

Jižní Aitkenova pánev je gigantická impaktní struktura na odvrácené straně Měsíce. Údaje ze sond NASA poukazují na existenci velkého přebytku hmoty v měsíčním plášti pod pánví. Podle výzkumu, který otiskl odborný server Geophysical Research Letters, může tato hmotnostní anomálie obsahovat kov z mohutného asteroidu, který narazil do Měsíce a vytvořil kráter.

Gigantickou strukturu, která se táhne do hloubky více než 300 kilometrů, vědci NASA našli díky kombinaci dat z družic Lunar Reconnaissance Orbiter a Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL). Jak se ukázalo, hmotnost, kterou naměřili, stačí na to, aby zatížila celé dno pánve směrem dolů téměř o kilometr.

„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“

„Když jsme původní data zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví. Jedním z vysvětlení této dodatečné hmoty je, že kov z asteroidu, který kráter vytvořil, je stále usazen v plášti Měsíce,“ dodal.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Pozůstatky asteroidu?

Tým provedl složité počítačové simulace, aby anomálii vysvětlil. Je možné, že když asteroid zhruba před 4 miliardami let narazil do Měsíce, zůstal usazen v jeho plášti, místo aby se propadl do jádra. Alternativní vysvětlení se soustřeďuje na tuhnutí Měsíce a naznačuje, že enormní koncentrace hustých chemických látek mohla vzniknout při ochlazování a usazování magmatického oceánu

Jižní Aitkenova pánev vědce dlouhodobě fascinuje. Oblast lze totiž využít jak k poznání vnitřního složení Měsíce, tak ke studiu jeho historie. Jižní pól však není jedinou částí našeho přirozeného satelitu, která pod svým povrchem skrývá obrovské podivné struktury. Astronomové nedávno objevili mohutnou hmotu vyzařující teplo pod krátery Compton a Belkovich.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, Geophysical Research Letters

Total
0
Shares
2 komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..