Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop vyfotil zatím nejvzdálenější hvězdu. Earendel se narodila na úsvitu vesmíru

  • JWST pozoroval nejvzdálenější hvězdu
  • Earendel je milionkrát zářivější než Slunce

Nejmodernější a nejdražší teleskop, jaký kdy lidstvo vyrobilo, zaostřil a v bezprecedentní kvalitě vyfotil zatím nejvzdálenější hvězdu. Jmenuje se Earendel, podle fiktivní postavy z Tolkienova románu Silmarillion. Od Země leží 28 miliard světelných let daleko.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S24 Ultra RECENZE: Když chcete opravdu ten nejlepší telefon s Androidem


Webb vyfotil tajemnou Earendel

Earendel je hvězda typu B a svým žárem překonává Slunce. Světlo, které vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pozoroval, ji opustilo v době, kdy bylo vesmíru méně než miliarda let. Protože se však od té doby každý bod známého vesmíru rozpíná jako kosmický balón, leží dnes 28 miliard světelných let od Země.

Hvězda se nachází v tak obrovské vzdálenosti, že její pozorování bylo možné jen díky souhře vyspělé technologie a jevu zvanému jako gravitační čočkování. Jev „čočkování“ popsal už ve 30. letech Albert Einstein.

Na tak ohromnou vzdálenost, kde se Earendel nachází, žádný teleskop samozřejmě nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa. Mohutná kupa galaxií známá jako WHL0137-08 výrazně zkresluje prostor, takže hvězda se zdá být větší.

Earendel
Zdroj: NASA / ESA

Snímek nejvzdálenější hvězdy

Earendel, která byla pojmenována podle fiktivní postavy z Tolkienova románu Silmarillion, zřejmě není v hlubokém vesmíru osamocena. Astronomové se domnívají, že zpozorovali náznaky společníka – chladnější a červenější hvězdy, která ji doprovází.

„Jsme nadšeni, že se můžeme podělit o první snímek Earendel, nejvzdálenější známé hvězdy v našem vesmíru, která byla čočkována a zvětšená mohutnou kupou galaxií,“ napsali astronomové z Cosmic Spring na sociální síti X. Na rozdíl od prvotního pozorování Hubbleovým teleskopem snímky z JWST odhalily v blízkosti Earendel rovněž usazenější hvězdokupu, která se zdá být gravitačně stabilní.

Webb byl navržen tak, aby mohl pozorovat první galaxie, které vznikly v mladém vesmíru v prvních stovkách milionů let v temném věku po velkém třesku. Astronomové se původně domnívali, že nebude mít dostatečný výkon, aby spatřil jednotlivé hvězdy této první generace.

Gravitační čočkování však teleskopu umožnilo nahlédnout dovnitř těchto raných hvězdných seskupení a pozorovat Earendel v detailech, o kterých se lidstvu před několika lety ani nesnilo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, The Space, NASA, The Space

Total
0
Shares
4 komentářů
    1. Mně nesedí víc věcí. Vesmír se skutečně rozpíná rychlostí světla? A jak může být viděno něco, jehož světlo je už dávno pryč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..