Samsung Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra RECENZE: Když chcete opravdu ten nejlepší telefon s Androidem

 • Naším redakčním testem prošel Galaxy S24 Ultra
 • Korejský Samsung vyrobil mimořádně povedený telefon

Samsung letos svůj nejlepší telefon z řady Galaxy S24 opatřil novým titanovým unibody designem, špičkovým procesorem od Qualcommu a samozřejmě mírně vylepšeným fotoaparátem. Výsledkem je jeden z nejlepších telefonů na trhu – ale jak pro koho.


Nepřehlédněte: MacBook Air M3 v komplexní recenzi. Apple sliboval malý zázrak, dodržel slovo?


Design a zpracování

Designový jazyk modelu Ultra je již třetím rokem stejný. Plochá záda, přímo z těla vystupující jednotlivé fotoaparáty, hranaté strany. Letos je zásadním rozdílem to, že čelní plocha je také rovná, bez zahnutí. Fanoušci se tedy opět rozdělí na dvě poloviny – někomu to přijde lepší, někomu ne.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: FONETECH.CZ

Druhou velkou novinkou je použitý materiál. Záda jsou opět z tvrzeného skla a dobře odolávají jak otiskům prstů, tak škrábancům. Přední část má antireflexní vrstvu. Nicméně to hlavní se odehrálo po stranách. Ultra letos přichází s titanovým rámečkem. Co se týče pevnosti, je možná mírně pružnější než hliník, ale velmi odolný vůči pádům i jakýmkoliv oděrkám.

Jinak se tělo telefonu takřka nezměnilo. Ultra je i letos hodně velká: rozměry činí 162,3 × 79 × 8,6 milimetrů, hmotnost je 232 gramů. Na dolní straně je umístěn v malé šachtě stylus S Pen, vedle něj najdete USB-C, slot na nanoSIM kartu a nakonec i reproduktor. K dalším ovládacím prvkům patří na pravém boku spojené tlačítko pro regulaci hlasitosti a vypínací tlačítko.

Displej a výkon

Pakliže bychom měli vybrat jednoho výrobce displejových panelů, tím nejlepším je i v roce 2024 jihokorejský Samsung. Ty nejlepší zobrazovače pak nabízí logicky i ve svých telefonech. Novinka S24 Ultra disponuje 6,8palcovým Dynamic LTPO AMOLED panelem.

Jde o nádhernou obrazovku na pohled i bližší používání. Na první dobrou zaujme vším, co by aktuální vlajkový model měl umět. Je tu dynamická obnovovací frekvence 1 až 120 Hz, vysoké rozlišení Quad HD+ s jemností 505 pixelů na palec a nakonec i naprosto famózní svítivost až 2 600 nitů.

Zdroj: FONETECH.CZ

Pokud jde o výkon, Samsung vše vsadil na svého blízkého partnera Qualcomm. Svůj nejlepší model obohatil čipsetem Snapdragon 8 Gen 3 ve speciální úpravě For Galaxy. To v praxi znamená, že sada je lépe optimalizována pro práci na telefonu značky Samsung.

O vykreslování grafiky se stará čip Adreno 750, dále potěší velkorysá operační paměť 12 GB a interní úložiště v kapacitě až 1 TB, tedy 1 024 GB. Samotný operační systém v paměti zabírá asi 18 GB, další důležité soubory pak zhruba 3,5 GB. Rozšíření paměťovou kartou již Samsung nějakou dobu neumožňuje.

One UI s umělou inteligencí

Celkový výkon je na velmi vysoké úrovni, což dokládá i výsledek v AnTuTu v průměru 1 900 000 bodů. Systém Android 14 je překryt grafickou nadstavbou One UI, která do značné míry mění to, jak klasický systém Android vypadá.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: FONETECH.CZ

Přidává ale také několik vlastních funkcí, z nichž nejvíce se hovoří o Galaxy AI, tedy snůšce zajímavých funkcí podpořených generativní umělou inteligencí. K dispozici je pomocník s vyhledáváním v nativním prohlížeči nebo pokročilé funkce editace obrázků v Galerii.

Nejčastěji se vám však bude hodit funkce Circle to Search, díky které můžete naprosto kdekoliv v systému jen zakroužkovat obrázek či nápis a rovnou jej vyhledat na Googlu.

Výdrž, nabíjení a další výbava

Z další výbavy nutno vyzdvihnout především baterii. Korejci opět vsadili na akumulátor s kapacitou 5 000 mAh, což v kombinaci s energeticky velmi účinně pracujícím Snapdragonem představuje výdrž minimálně na dva náročné pracovní dny.

Nutno ale vždy myslet na to, jak s telefonem pracujete. Někdy, když jsem prakticky jenom fotil a natáčel videa, se mi telefon podařilo skoro vybít (posledních 30 %) za jeden den. V takovém případě přijde k duhu úsporný režim, který omezí některé funkce, ale výrazně prodlouží výdrž.

Z hlediska nabíjení Samsung nikterak novátorský není. Nabízí jen 45W výkon pro nabíjení kabelem, adaptér však musíte mít vlastní. I když jej máte, dobití trvá minimálně 60 minut, spíše déle. Výhodou je ale možnost nabíjet i bezdrátově pomocí Qi, popřípadě i reverzně bezdrátově ze zad telefonu.

Fotoaparát a video

Fotovýbava se na první pohled může jevit jako odlišná, ale není tomu tak. Nejprve však k tomu, co zůstalo. Hlavní 200Mpx snímač z předchůdce S23 Ultra byl vylepšen jen softwarově. Stejný je také širokoúhlý snímač a jeden z teleobjektivů, který má na starosti 3× zoom.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: FONETECH.CZ

Všechny tři tyto fotoaparáty odvádí naprosto špičkovou práci, a to jak v noci, tak přes den. Velkou pochvalu si zaslouží kvalita ostrosti, barevná věrnost i práce se světlem a HDR. Osobně bych vypíchnul i makro snímky, které vypadají u Samsungu lépe než kdekoliv jinde.

A co je tedy nového? Samsung odstranil 10× přibližovací teleobjektiv a nahradil jej dle svých slov „konvenčnějším“ 50Mpx s 5× přiblížením. Zoom mohu skutečně pochválit, přestože již není k dispozici 10× optické přiblížení. Namísto něj však můžete využít hybridní přiblížení a až 100× digitální zoom.

Stejná zůstala také selfie kamerka s širokým úhlem a 12Mpx rozlišením. Samsung rovněž stále patří k přeborníkům z hlediska natáčení videa. Zadní sestava se chlubí možností natáčet stabilizované 4K 60 fps záběry, popřípadě i 8K při 30 fps. 4K při 30 nebo 60 fps je samozřejmostí i pro selfie kamerku.

Samsung Galaxy S24 Ultra: Závěr

Jak zhodnotit jeden z nejlepších telefonů současnosti? Samsung Galaxy S24 Ultra si zaslouží srovnání s těmi nejlepšími a dozajista stane na první či druhé příčce v otázce nejlepšího telefonu roku 2024.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: FONETECH.CZ

Výrobce si dal záležet na všem. Telefon přináší povedený design, nový materiál pro šasi, skvostný displej, parádní výkon, dobrou výdrž i famózní fotoaparát. Na druhou stranu nutno poznamenat, že Samsung si nedal moc velkou práci s inovacemi a S24 Ultra v mnoha ohledech kopíruje starší S23 Ultra, anebo přináší jen kusé vylepšení.

Určitě tak necílí na majitele rok či dva staré generace. Ale pokud vlastníte například Galaxy S21 Ultra a vašemu smartphonu již pomalu ale jistě dochází dech, tohle by mohl být váš nový pomocník. A budete maximálně spokojeni. 

Co se nám líbí

 • Maximální možný výkon
 • Nové titanové zpracování
 • Nejlepší displej ve své třídě
 • Výborná výdrž
 • Všechny fotoaparáty, i nový přibližovací

Co se nám nelíbí

 • Design je více méně stejný
 • Velké rozměry
 • Slabé nabíjení oproti konkurenci

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní

Total
0
Shares
2 komentářů
 1. Hmotnost telefonu 232 gramů je nepřijatelná. Ostrost fotografií je slabá. Předražená zbytečnost.

Comments are closed.