Windows 11

Zázrak se nekoná. Popularita Windows 11 opět klesá a Microsoft má problém

  • Podíl Windows 11 znovu klesl
  • Trhu stále vládnou desítky

Poslední měsíce přinesly zajímavý fenomén. Popularita operačního systému Windows 10 opět začala růst, a to navzdory tomu, že se blíží konec jeho softwarové podpory. Naopak Windows 11 se stále nedaří prosadit mezi staršími platformami. Vyplývá to z dat analytického portálu StatCounter.


Nepřehlédněte: Vědci řeší záhadu. Směrem k Zemi se nečekaně natočila supermasivní černá díra


Zájem o Windows 11 klesá

I když se nejedná o oficiální údaje Microsoftu, redmondskou firmu trend posledních měsíců musí znepokojovat, zejména s ohledem na to, co se blíží. Za necelých 18 měsíců skončí bezplatná podpora systému Windows 10, což znamená, že počítače, které jej používají, budou zranitelnější vůči kybernetickým útokům a malwaru.

Microsoft stanovil termín ukončení podpory „desítek“ na říjen 2025, uživatelům Windows 10 se tedy krátí čas na přechod. Týká se to přitom nejnovější verze 22H2, která byla vydána na podzim 2022. Starší, neaktualizované verze desítek přišly o podporu již v minulých letech.

V březnu letošního roku podíl Windows 10 vzrostl na 69,07 % a podle zatím posledních zveřejněných údajů desítky pokračovaly v růstu také v dubnu, kdy jejich podíl dosáhl 69,89 %. Platforma Windows 11 ve čtvrtém měsíci letošního roku naopak oslabila – podíl systému klesl z 26,68 % na 26,19 %.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Microsoft spustil reklamy na nejotravnějším místě

Jedním z důvodů nízké popularity Windows 11 mohou být kontroverzní požadavky na procesor a další velká aktualizace operačního systému, která dorazí ještě letos, by mohla situaci ještě zhoršit. Verze 24H2 bude vyžadovat čipy podporující instrukce POPCNT a SSE4.2, což vyřadí ze hry mnoho starších počítačů.

Další věcí, která může uživatele od přechodu na jedenáctky odrazovat, je zavedení reklam v panelu Start společností Microsoft. Aktuálně dostupná volitelná aktualizace v nabídce doporučuje aplikace od vybraných programátorů z obchodu Microsoft Store.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash, zdroj: techspot, StatCounter

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Já vidím důvod i v tom že systém neběží na “starších” stojích což u předchozích verzí nebyl problém.Mám NTB který využijí jen občas i když ve své době byl herní dnes bohužel nestačí pro hw požadavky systému což mě dost mrzí neboť na běžnou práci stačí bohatě a rozhodně nebudu kvůli systému kupovat novější ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..