Černá díra

Vědci řeší záhadu. Směrem k Zemi se nečekaně natočila supermasivní černá díra

  • Supermasivní černá díra znejistila vědce
  • Nečekaně se natočila směrem k Zemi

Vědci zjistili, že se k Zemi nečekaně natočila supermasivní černá díra. Tento prudký obrat je pro ně velkou záhadou. Objekt nejdříve považovali za rádiovou galaxii, nyní však zjistili, že se v jejím středu nachází blazar. O svém objevu informovali v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.


Nepřehlédněte: Objev NASA. Webbův teleskop zjistil, že planeta žhavější než Slunce má atmosféru


Větší než Mléčná dráha

PBC J2333.9-2343, velký útvar o průměru asi 4 miliony světelných let, byl dříve klasifikován jako rádiová galaxie, což znamená, že proudy záření z jeho aktivního galaktického jádra (AGN) směřovaly kolmo k naší přímce vidění.

V novém výzkumu však vědci galaxii překlasifikovali na blazar, protože výtrysky z této černé díry nyní míří přímo na Zemi. „Začali jsme tuto galaxii studovat, protože vykazovala zvláštní vlastnosti,“ uvedla Lorena Hernández-Garcíaová, astronomka z Millenium Institute of Astrophysics.

„Naší hypotézou bylo, že relativistický jet supermasivní černé díry změnil svůj směr a abychom tuto myšlenku potvrdili, museli jsme provést mnoho pozorování.“

Černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Černá díra se dívá směrem k Zemi

Tým expertů z Královské astronomické společnosti studoval galaxii v celém elektromagnetickém spektru, včetně rádiových, optických, infračervených, rentgenových a ultrafialových vlnových délek, a zjistil, že jeden z výtrysků, který byl kolmý k naší zorné linii, změnil svůj směr o 90 stupňů, takže nyní směřuje k Zemi.

Podle astronomů se jedná o „velmi výjimečný případ změny orientace jetu“, který si vyžádal novou definici galaxie. Blazar, ukrývající se v centru PBC J2333.9-2343, je aktivní galaktické jádro skrývající obří černou díru. Je složen z ionizované hmoty pohybující se téměř rychlostí světla.

Výzkumníci si nejsou jisti, co změnu směru vyvolalo, ale domnívají se, že PBC J2333.9-2343 se v minulosti srazila s jinou galaxií. Někteří vědci spekulují o tom, že mohlo jít o výbuch aktivity v galaktickém jádru po jeho „spícím“ (dormant) období.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..