Titan, NASA

Za půl roku budeme vědět, zda jsme ve vesmíru našli život, oznámili vědci

  • Astronomové našli fascinující planetu
  • Existuje život i jinde ve vesmíru?

NASA se v září loňského roku postarala o pořádný rozruch, když oznámila, že vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) objevil na exoplanetě nazvané K2-18b potenciální známky života v podobě „dimethylsulfidu“ (DMS) – plynu, který produkují výhradně formy života na Zemi.


Nepřehlédněte: Přelomová 6G anténa přinese tisíckrát rychlejší komunikaci a 3D hologramy


Webb našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy

Před nedávnem JWST, nejvýkonnější teleskop, jaký byl kdy vypuštěn do vesmíru, podnikl další osmihodinové pozorování záhadného světa, aby předchozí zjištění potvrdil nebo vyvrátil. Objev DMS na exoplanetě patří mezi mimořádné události, připouští vědci. Proč?

Podle NASA je tento plyn produkován pouze životem zde na Zemi, přičemž ho vylučuje především fytoplankton neboli fotosyntetické řasy v pozemských oceánech. Zda to platí i na K2-18b, není zatím jisté. Pozorování vzdáleného mimozemského světa stěžuje to, že se nachází 124 světelných let daleko, což prakticky vylučuje, aby k němu lidstvo vyslalo sondu.

Profesor Madhusudhan z Cardiffské univerzity říká, že potvrzení přítomnosti dimethylsulfidu by mohlo způsobit revoluci v dějinách vědy. Příští měsíce by měly potvrdit, zda je DMS v atmosféře K2-18 b skutečně přítomen ve významném množství.

Země, stratosféra
Zdroj: LoganArt / Pixabay

Život ve vesmíru?

Madhusudhan se domnívá, že první výsledky by mohly být známy již za půl roku. „Pokud na K2-18b skutečně detekujeme DMS, v podstatě ji postavíme na vrchol žebříčku potenciálních známek obyvatelnosti,“ vysvětlil v rozhovoru.

Údaje ze spektrometru JWST již dříve ukázaly, že se na exoplanetě hojně vyskytuje metan a oxid uhličitý, což vědce vede k závěru, že je pravděpodobně pokryta mohutným oceánem a má atmosféru bohatou na vodík.

Připomeňme, planeta K2-18 b obíhá kolem své hostitelské hvězdy, chladného trpaslíka v souhvězdí Lva, v takzvané obyvatelné zóně, což znamená, že technicky dostává dostatek záření, aby na jejím povrchu mohla existovat kapalná voda. 

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: zdroj: Futurism, NASA, News Science & Nature, The Times

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..