Mars

Sonda NASA na Marsu nafotila skvrny připomínající živé tvory

  • Jsou na Marsu pavouci?
  • Sonda zachytila podivný úkaz

Vědci konečně vyřešili záhadu, která je trápila dlouhých dvacet let. Nové záběry útvarů, kterým říkají „pavouci“, ve skutečnosti ukazují sezónní výrony oxidu uhličitého na rudé planetě, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Zapomeňte na Kaspickou příšeru. Americká armáda chtěla postavit obří ekranoplán s doletem 19 000 kilometrů


Pavouci na Marsu?

Tmavé objekty byly již před lety spatřeny v oblasti známé jako Město Inků. Snímky pořízené družicí Mars Express Orbiter ukazují tmavé shluky teček, které připomínají k sobě se choulící pavoučky. Jenže milovníci sci-fi filmů a všelijakých teorií o Marťanech budou zklamáni. Ve skutečnosti jde o usazeniny z gejzírů vyvřelých z hlubin Marsu o průměru od 45 metrů do jednoho kilometru. 

Pozůstatky po gejzírech podle vědců vznikají tak, když se na jižní polokouli rudé planety začne oteplovat a během marsovského jara roztají vrstvy ledu s obsahem oxidu uhličitého. Teplo způsobí, že nejspodnější vrstvy ledu sublimují. Uvolněný plyn vytryskne v podobě gejzíru, přičemž s sebou nese množství tmavého prachu z povrchu Marsu.

Prach po výronu CO2 dopadá zpět na proražený led, přičemž vytváří popraskané „pavoučí“ útvary, které lze vidět na fotografii. Podle zástupců Evropské kosmické agentury (ESA) gejzíry na některých místech prorazí až metr silný led.

Mars, ESO
Zdroj: ESA/TGO/CaSSIS

Ruiny města

Město Inků na Marsu je známé také pod názvem Angustus Labyrinthus. Své jméno dostalo podle lineárních, hřebenovitých ruin, o nichž se vědci kdysi domnívali, že jde o zkamenělé písečné duny nebo pozůstatky dávných marťanských ledovců.

Předpokládalo se, že ty po sobě při ústupu zanechaly vysoké stěny sedimentů. V roce 2002 však sonda Mars Orbiter odhalila, že Město Inků je součástí kruhového kráteru širokého asi 86 kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: Live Science, The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..