Aerocon Wingship

Zapomeňte na Kaspickou příšeru. Americká armáda chtěla postavit obří ekranoplán s doletem 19 000 kilometrů

  • Američané chtěli postavit největší ekranoplán na světě
  • Aerocon Wingship měl mít dolet až 19 000 kilometrů

Armádní centrum DARPA, které má na kontě řadu pozoruhodných výzkumů a vynálezů, kdysi zvažovalo stavbu letadla dvakrát většího než Boeing 747, které by přepravilo až tři tisíce vojáků kamkoli na světě rychlostí 740 kilometrů za hodinu. Počítalo se i s komerční variantou, oba projekty však byly zrušeny kvůli astronomickým nákladům.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop objevil planetu s věčnou nocí a vichřicemi o síle až 9 000 km/h


Největší ekranoplán na světě

Aerocon Wingship, který by byl až desetkrát větší než slavný sovětský ekranoplán, měl potenciál způsobit revoluci v letectví. Tento mohutný stroj o hmotnosti 400 tun a délce 172,5 metru by klouzal po „nosném polštáři“ a vznášel se nad mořskou hladinou. Konstruktéři počítali s cestovní rychlosti až 740 kilometrů za hodinu, doletem zhruba 19 000 kilometrů a nosností až 1 500 tun. 

Hlavní konstruktér Aerocon Wingship, Steven Hooker, přiznal, že se inspiroval sovětským ekranoplánem KM, kterému se přezdívalo Kaspická příšera.

Kdyby k realizaci projektu došlo, letadlo by pohánělo neskutečných dvacet motorů (deset na každém křídle). Díky svému obrovskému doletu by mohlo cestovat bez mezipřistání z USA prakticky kamkoli, včetně Evropy, Číny, Japonska nebo Austrálie.

Co se týče civilní verze Aerocon Wingship, plánovalo se, že letadlo nabídne pokoje, bary a restaurace podobně jako obrovský létající hotel nebo výletní loď. Armádní provedení mělo pojmout až 32 vrtulníků, 20 tanků, 4 výsadkové lodě a asi 3 000 vojáků.

Jedinečný Aerocon Wingship

Pentagon nápad DARPA zaujal, protože takové letadlo by představovalo přelomovou dopravní platformu pro vojska rychlé reakce. Sloužit mohlo také jako rozměrná létající nemocnice, kterou by bylo možné rychle dopravit do přírodní katastrofou postižené oblasti. Náklady na zahájení projektu však byly závratné – až 600 milionů dolarů.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: The Sun, Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. U toho prvního obrázku se umělec trochu seknul ne? Na levém křídle 3 motory, na pravém 2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..