ESO, vesmír, NASA

Webbův teleskop objevil planetu s věčnou nocí a vichřicemi o síle až 9 000 km/h

  • Na vzdálené exoplanetě panují velmi nehostinné podmínky
  • Teploty na denní straně dosahují extrémních hodnot

Teleskop Jamese Webba, nejvýkonnější, jaký byl kdy vypuštěn do vesmíru, poslal zpátky na Zemi už mnoho dechberoucích fotografií. Jsou mezi nimi unikátní snímky vzdálených galaxií, planetárních mlhovin i zhroucených hvězd. Nyní vědci supermoderní aparát využili k jinému účelu – zmapování vzdáleného mimozemského světa WASP-43b.


Nepřehlédněte: Číňané letí na odvrácenou stranu Měsíce odebrat vzorky. Pokud uspějí, přepíšou historii


Planeta připomíná peklo

Exoplaneta WASP-43b astronomy od počátku fascinuje a nyní jejich pozornost upoutala znovu. Tentokrát kvůli tomu, co o ní zjistil Webbův teleskop. Studie, o níž informuje článek uveřejněný v časopise Nature Astronomy, odhalila, že planeta vzdálená 280 světelných let od Země je jednou stranou trvale obrácená k mateřské hvězdě a druhou zahalena do věčné noci.

WASP-43b se skládá převážně z vodíku a helia, je tedy výrazně žhavější než kterýkoli plynný obr v naší sluneční soustavě, což je dáno jeho blízkostí k hvězdě, kolem které oběhne jednou za 19 pozemských hodin. Tato extrémní blízkost také znamená, že je slapově uzamčen.

Vědci zjistili, že na denní straně panují extrémní teploty kolem 1 260 stupňů Celsia. Díky značnému rozdílu teplot mezi denní a noční stranou, která je výrazně chladnější („jen“ 600 stupňů Celsia), vznikají extrémní vichry, které v nárazech dosahují rychlosti až 9 000 km/h.

K přesnému zjištění teploty exoplanety vědci použili aparát pro střední infračervenou oblast (MIRI), který měřil záření z hvězdného systému každých 10 sekund po dobu více než 24 hodin.

WASP-39, NASA
Zdroj: NASA, ESA, CSA

Do ruda rozžhavený vesmírný svět

Exoplaneta WASP-43b byla objevena v roce 2011 a původně ji zkoumal Hubbleův dalekohled. „Pomocí Hubbleova teleskopu jsme zjistili, že na denní straně je vodní pára. A domnívali jsme se, že na noční straně by mohla existovat oblaka,“ uvedl Taylor Bell, vědec z Bay Area Environmental Research Institute v San Jose v Kalifornii.

„Potřebovali jsme však přesnější měření z Webbopva teleskopu, abychom mohli skutečně zmapovat teplotu, oblačnost a podrobnější složení atmosféry WASP-43b.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..