Wolf 1069 b, NASA

Objevili jsme planetu podobnou Zemi, oznámila NASA. Mohl by na ní existovat život

 • Astronomové objevili novou exoplanetu
 • Domnívají se, že teoreticky může hostit život

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku hlásí, že objevil novou exoplanetu, která se nachází od své hvězdy v takové vzdálenosti, že by se na ní mohla vyskytovat tekoucí voda, což by ji činilo obyvatelnou.


Nepřehlédněte: NASA chce odebrat vzorek atmosféry Slunce. Podle vědců se bude jednat o historický okamžik


Objev planety podobné Zemi

Planeta, pojmenovaná jako TOI-715 b, se v kosmickém měřítku nachází relativně nedaleko od Země – pouhých 137 světelných let. NASA ji objevila díky svému satelitu TESS zvanému „lovec exoplanet“, jehož úkolem je právě vyhledávání nových planet, obíhajících kolem jiných hvězd než naše Slunce.

TOI-715 b je superzemě, což znamená, že je větší než naše planeta, ale menší než plynní obři jako Jupiter. Ve vesmíru obíhá kolem červeného trpaslíka, což je typ hvězdy menší a chladnější než Slunce.

Podle vědců se planeta nachází v obyvatelné zóně. To znamená, že obíhá v takové vzdálenosti od své mateřské hvězdy, kde by kapalná voda – životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi – mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy. Tato zóna je tedy oblast dostatečně vzdálená od své hvězdy, aby nebyla příliš horká, ale dostatečně blízko, aby nebyla příliš chladná.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Mohla by být vhodná pro život

Obyvatelná zóna však není zárukou vzniku života. Při určování toho, zda planeta může podporovat život, hraje roli i mnoho dalších faktorů, jako je atmosféra, geologie a historie planety.

Zatím není jasné, zda exoplaneta skutečně má atmosféru. Podle všeho je navíc slapově uzamčena, což znamená, že jedna její strana je vždy přivrácena k hvězdě, zatímco na opačné straně je vždy noc.

Podobně jako náš Měsíc se tak dělí na přivrácenou a odvrácenou stranu. Na jedné z nich panuje věčný den, zatímco ta druhá je navždy v temnotě. Pokud TOI-715 b hostí život, tak pouze na své denní straně přivrácené k červenému trpaslíkovi. Jeden oběh kolem hvězdy exoplaneta vykoná každých 19 dní.

Astronomové se hvězdou i její nezvyklou exoplanetou budou dále zabývat. Použijí pro to mimo jiné i vesmírný dalekohled Jamese Webba.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, NASA

Total
0
Shares
8 komentářů
 1. Slapově uzavřena – to není moc pohodlné pro případné osadníky.
  Ve dne pracovat na osluněné části a na noc se trmácet na druhou polokouli..

 2. Dobrý den, zajimava zprava, ale doufám, ze se tam lidska rasa nedostane, jelikoz zde za cca. 3000 let sve existence tuto kdysi krasnou planetku totalne vyvrazdila, znecistila a celkove vybydlala!!! Dalsi komentar je zbytecny 😂🙄🤔🤕🤕👎👎

  1. Mě nejvíc dojímají tyto “stížnosti” od lidí, kteří pokud přímo neprovádí to na co si stěžujete, tak minimálně využívají plody takového přístupu. Což jsou prakticky všichni lidé.

  2. Přesně moje řeč jsme rakovina světa a nezaslouzime si být ani tady jen ať pochcipame než se někam dostaneme. Ne že bych něco měl proti někomu mám děti ziju rád ale lidstvo si bere a privlastnuje co není jejich zabíjí sami sebe atd. Nás omezují zakazujou vše kvůli emisim ale hned vedle padaji bomby které napachaji víc škody než teba spalovací auta na celém světě za 10 let ať tu chcipnem stejně jako jsme se objevily

 3. 137 let bychom tam museli letět rychlostí světla. To je pořád hodně daleko vzhledem k našim možnostem. Planeta je větší, tudíž by tam žili menší obyvatelé než my, pokud vůbec. Nerotuje a nejspíš nestřídá ani roční období. Rok trvá 19 pozemských dnů. To je teda fičák. To musíme hledat blíž. Osídlení Marsu je cesta.

 4. Pokud je slapově uzamčená a v obyvatelné zóně soustavy, pak je kapalina voda pouze na místech “věčného šera”, tedy na pomezí přivrácené a odvrácené strany planety. Denní strana bude rozpálená a tedy pouští, odvrácená bude věcně zmrzlá. Pokud tedy je planeta obydlená, pak pouze v úzkém obyvatelném pásu. Samozřejmě tvorové, kteří se zde mohli vyvinout mohou teoreticky mohou mít nějaký vnitřní budík a bdít několik hodin na straně přivrácené a pak “na noc” migrovat na odvrácenou stranu a tam se uložit k “zimnímu spánku” (jak již tu v komentářích někdo zmínil).

 5. V budoucnu nám budou muset říct pravdu! Zatím na to nejsme připravený.

 6. Za finanční odměnu pro mou rodinu bych zde šel bydlet 😀

Comments are closed.