Fotony

Vědci „přelstili“ fyziku a natočili rychlost světla. Ultrarychlá kamera zaznamená 10 bilionů snímků za sekundu

  • Takhle vypadá rychlost světla
  • Zpomalené záběry nemají obdoby

Pokud nežijete pod kamenem, pravděpodobně jste již slyšeli o Slow Mo Guys, youtuberech, kteří se věnují natáčení zpomalených videí pomocí rychlokamery. Jde o známou dvojici technologických nadšenců, kteří dělají z vědy super zábavu.


Nepřehlédněte: Kdo stiskne „atomové“ červené tlačítko? Umělá inteligence to být nesmí, říkají USA


Rychlost světla

Zatímco v předchozích případech namlsaným divákům nabídli fascinující videa, která ukazovala roztočený vrták namočený do barev, želatinu po zásahu tenisovou raketou, plamenomet plivající oheň nebo vystřel z taseru, v jednom z nejoblíbenějších klipů své show spojili síly s vědci z Kalifornského technologického institutu (Caltech), aby se pokusili natočit něco, co se zdálo nemožné – rychlost světla.

„Dosud jsme natáčeli při velmi vysokých snímkovacích frekvencích. Mluvíme až o půl milionu (za sekundu), což není k zahození,“ vysvětluje jeden z YouTuberů. „Jejich aparát ale naši kameru naprosto zahanbuje.“

Protože se světlo pohybuje absolutní mezní rychlostí vesmíru – 300 000 kilometrů za sekundu – Free a Gruchy oslovili experty z CalTechu, zda by jim nepůjčili kameru T-CUP, která je natolik jedinečná, že dokáže zpomalit prakticky cokoli.

Nejrychlejší věc ve vesmíru

Společně s vědci natočili, jak světlo prochází plastovou lahví rychlostí přibližně 100 bilionů snímků za sekundu. Přestože vše pouhým okem vypadá, jako by se láhev okamžitě rozsvítila, zpomalené záběry odhalí, že světlo (jakýsi modrý duch v přehrávání) putuje z jedné strany láhve na druhou. Světlo prošlo „petkou“ asi za 2 000 pikosekund, tedy za 2 miliardtiny sekundy, vysvětluje Free. „A my jen tak sledujeme, jak prochází lahví zleva doprava, ale ve skutečnosti se pohybuje milionkrát rychleji než kulka.“

Klipy populárního dua sbírají na YouTube pravidelně miliony zhlédnutí a ani toto není výjimkou. Od svého zveřejnění má na kontě už přes 41 milionů zhlédnutí.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: Uniladtech, Live Science, IFLScience

Total
0
Shares