5.5G, 6G

Přelomová 6G anténa přinese tisíckrát rychlejší komunikaci a 3D hologramy

  • 6G internet je příští revoluce, bude se týkat nás všech
  • Nabídne tisíckrát vyšší rychlost než 5G, dost možná i hologramy

Zatímco v Česku si můžeme celkem spokojeně libovat ohledně adopce 5G sítě, v Číně již plně nasazují 5,5G, či také 5G Advanced. A vědci z Univerzity v Glasgow mezitím testují na území Skotska první 6G anténu. Revoluci, kterou tato technologie přinese, si dnes lze jen ztěží představit.


Nepřehlédněte: 6G internet klepe na dveře. Číňané do vesmíru vyslali zařízení, které nemá nikdo jiný na světě


6G bude revoluce

Zní to možná až moc přitažené za vlasy, ale dynamická metapovrchová anténa (DMA) by mohla být skutečně dostatečně rychlá, aby umožnila například přechod v běžné telekomunikaci na hologram.

Rychlost přenosu dat, kterou umožňuje, by podle zpráv mohla být natolik průlomová, že by se hologramy mohly stát skutečným způsobem komunikace. Zařízení je řízeno digitálně kódovaným miniprocesorem, který v podstatě funguje jako vysokorychlostní programovatelné hradlové pole (FPGA).

Co to znamená? Že procesor je v samotném výsledku schopen dodávat signál 6G v pásmu milimetrových vln 60 GHz, které je v současnosti vyhrazeno pro průmyslové, lékařské a vědecké aplikace.

5.5G, 6G
Zdroj: Alex Rybin / Unsplash

Stokrát rychlejší než 5G

Kromě sci-fi záležitosti, jakou jsou hologramy, může 6G přinést o poznání rychlejší download i upload při používání internetu. A to konkrétně až tisíckrát rychlejší internetové připojení než 5G. Technologie 6G, která pracuje v terahertzových frekvenčních pásmech, bude poskytovat špičkovou rychlost přenosu dat 1 000 Gb/s s latencí kratší než 100 mikrosekund.

Otázkou zůstává rychlost adopce a nasazení v našich zeměpisných šířkách. Velkou snahu zavést 6G mají totiž čínské společnosti ZTE a Huawei, které jsou však v Evropě spíše nežádoucí. V únoru podepsala aliance států (včetně Česka) společné prohlášení, v němž se uvádí, že podporují soubor společných zásad pro 6G. V Evropě by se o infrastrukturu měl starat Ericsson.

Zdroj náhledové fotografie: onkelglocke / Pixabay, zdroj: Univerzita v Glasgow, Live Science

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..