Země, internet

6G internet klepe na dveře. Číňané do vesmíru vyslali zařízení, které nemá nikdo jiný na světě

  • Čínský test otevírá cestu k využití technologie 6G ve vesmíru
  • Starlink miliardáře Elona Muska se zabývá teprve nasazením 4G

Vědci z Čínské akademie věd poprvé úspěšně vyzkoušeli optické přepínání ve vesmíru, píše deník South China Morning Post (SCMP).


Nepřehlédněte: Nejmenší počítač na světě nevydává žádný hluk. Je levný a velký jako peněženka


6G chce diktovat Čína. Amerika s Evropou mohou mít problém

Optické přepínání spočívá v předávání světelných signálů z jednoho místa na druhé bez jejich přeměny na elektrické signály, což je v současné technologii nezbytný krok.

Přepínání je klíčovým procesem v komunikačních sítích, který zajišťuje, že informace jsou posílány pouze zamýšlenému příjemci. Ať už jde o telefonní hovor pomocí smartphonu nebo přenos obsahu vysokou rychlostí prostřednictvím širokopásmového internetového připojení, přepínání zajišťuje, že jsou směrována správná dat.

Současná technologie provádí přepínání převodem světelných signálů na elektrické, jejich směrováním a následným převodem zpět na světelné signály při jejich průchodu optickou sítí.

Tým čínských vědců však našel způsob, jak tento postup zcela obejít a provádět přepínání pomocí zařízení, které funguje podobně jako zrcadlo.

internet, počítač, online
Zdroj: rawpixel.com / Freepik

Testováno ve vesmíru

Zařízení bylo vysláno do vesmíru na palubě nosné rakety Y7 začátkem srpna letošního roku, upřesnila minulý týden ve svém prohlášení Čínská akademie věd. Je to vůbec poprvé, co bylo něco takového testováno na družici.

Přístroj předával světelné signály z jednoho místa na druhé bez nutnosti konverze na elektrické signály. Po ukončení testu bylo zařízení dopraveno zpět na Zemi, kde bylo prozkoumáno a výzkumníci zjistili, že obrazové informace zůstaly neporušeny a během přenosu nedošlo ke ztrátě dat, dodává zpráva SCMP.

Předchozí testy zařízení uváděly přepínací kapacitu 40 gigabitů za sekundu (Gb/s), což je mnohem více než u současné techniky. Tým spojený s projektem však své pozdější úspěchy nekomentoval, takže zůstává nejasné, zda se tento výkon podařilo zopakovat i v kosmu.

Vývoj v technologických oblastech, jako jsou superpočítače a mobilní komunikace v síti 6G, způsobil, že systémy pro přenos informací musí být schopny přenášet velké objemy dat.

Očekává se, že metoda přepínání se brzy stane úzkým hrdlem v komunikaci pomocí nejmodernějších technologií. Vědci chtějí v budoucnu využít optický přístup k zajištění vysokých kapacit a zároveň nižších nákladů. Nejdále v tomto směru je zatím Čína.

Zdroj náhledové fotografie: DigitalArtist / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Je to velice hezké že číňani uspěchávají na nohu technologie 6G. pro mě je to už zbytečně hlavně že lidstvo potřebuje aby fungoval prostě internet nepotřebuji úplně rychle chápu to že je to prostě technologie a spějeme do budoucnosti aby jsme měli lepší technologie zázemí.

Comments are closed.