Bleu Jour, Kubb Mini

Nejmenší počítač na světě nevydává žádný hluk. Je levný a velký jako peněženka

  • Miniaturní počítač KUBB Mini nahradí stolní PC
  • A překvapivě nestojí mnoho. Výrobce si ho cení jen na 6 000 Kč

Nový počítač od společnosti Bleu Jour je mnohem menší než většina dnes prodávaných sestav. I přes miniaturní rozměry ale patří k těm výkonnějším domácím počítačům současnosti. Připojit je k němu dokonce možné až dva 4K monitory. Upozornil na to server Tech Radar.


Nepřehlédněte: K Zemi letí kometa o velikosti města, které narostly po mohutné sopečné erupci „rohy“


Malý a výkonný počítač

Výrobce Bleu Jour tvrdí, že zařízení KUBB Mini o rozměrech 8 × 8 cm je nejmenším bezventilátorovým počítačem na světě, který je poháněn procesorem Intel N100. Zařízení je údajně naprosto tiché a vybaveno až 16 GB operační paměti (LPDDR5) a 1TB NVMe M.2 SSD úložištěm.

Startup Bleu Jour se poprvé proslavil v roce 2014 svým mini počítačem KUBB o rozměrech 12 × 12 cm a od té doby uvedl na trh několik nástupců, včetně vynikajících modelů Bleujour KUBB Gen 8 a Gen 11.

Počítač KUBB Mini je dnes v závěrečné fázi vývoje. V lednu 2023 byl ve fázi konceptu a v březnu inženýři postavili první prototyp. V srpnu prošel tepelnými testy a v září byl vytvořen první postprodukční vzorek. Společnost se nyní snaží získat více než 52 000 dolarů, aby počítač mohla začít vyrábět sériově.

Od necelých 250 dolarů (zhruba 6 000 Kč) můžete projekt podpořit a rezervovat si tak PC, který vám bude dodán ještě během letošního roku.

Výrobce si ho cení na 6 000 Kč

„Bleu Jour se sídlem v Toulouse (Francie) od roku 2002 je francouzským výrobcem výpočetní techniky, který se specializuje na miniaturní počítače,“ uvádí společnost na své stránce na Indiegogo. „Důvodem našeho crowdfundingu je budování povědomí o naší značce a navázání kontaktu s počítačovými nadšenci. Doručovat ho (PC) budeme v prosinci 2023.“

Nejnovější KUBB Mini obsahuje paměťovou jednotku pro karty microSD a dva porty USB 3.2, USB-C, dva konektory HDMI 2.0, ethernetový port a 3,5mm audio jack. Lze jej připojit ke dvěma monitorům s rozlišením 4K při 60 Hz i k bezdrátovým sítím Wi-Fi 6 a Bluetooth. Zařízení je k dispozici v šesti barvách včetně grafitové, bílé, červené, bronzové, oranžové a modré.

Jedním z jeho nejpozoruhodnějších aspektů je však kromě jeho velikosti skutečnost, že nevydává žádný hluk. I ty nejlepší počítače produkují 40 dB hluku, zatímco mini počítače produkují 20 dB. KUBB Mini podle všeho produkuje 0 dB hluku.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Bleu Jour, zdroj: TechRadar, Indiegogo

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Hádám, že možné praktické využití bude tichý počítač do kanceláře nebo malé tiché multimediální centrum (zde mi opáčíte chytrou TV, ale ne každý ji má či chce ji mít).

Comments are closed.