Černá díra

K Zemi se řítí supermasivní černá díra rychlostí 110 kilometrů za sekundu, varuje NASA

  • Andromeda je na kolizním kurzu s naší galaxií 
  • Společně s ní k nám letí i nenasytná supermasivní černá díra

Černé díry jsou „nejhladovějšími obyvateli“ vesmíru. Polykají hvězdy i celé galaxie. Zatím před nimi jsme v bezpečí. NASA však nyní objevila supermasivní černou díru, která vesmírem letí ohromnou rychlostí.


Nepřehlédněte: Nejnebezpečnější virus na světě ovládl počítače v Česku. Krade hesla a lidi nahrává na video!


Supermasivní černá díra

Tato konkrétní černá díra se k nám blíží rychlostí 110 kilometrů za sekundu a nachází se ve středu Velké galaxie v Andromedě, nejbližšího a mnohem většího souseda Mléčné dráhy.

Víme, že ve středu většiny galaxií existuje supermasivní černá díra, kolem které se otáčejí hvězdy a která pomáhá udržovat vše ve formaci. Mléčná dráha a Andromeda však na sebe působí tak silnou gravitační silou, že jsou k sobě přitahovány a jednoho dne se srazí.

„Ve středu Mléčné dráhy je černá díra. A není to jen tak ledajaká černá díra, je to supermasivní černá díra, která má hmotnost čtyř milionů Sluncí. Nachází se ve směru souhvězdí Střelce, pouhých 26 000 světelných let daleko. A právě teď, když spolu mluvíme, trhá na kusy celé hvězdy a hvězdné systémy a roste jako nenasytný žralok,“ říká expert a vydavatel časopisu Universe Today Fraser Cain.

„Panika nastane, až se Mléčná dráha zhruba za 4 miliardy let srazí s Andromedou. Najednou tu budou celá dvě mračna hvězd, která se budou všelijak ovlivňovat. Hvězdy, které by jinak byly v bezpečí, se budou řítit kolem jiných hvězd a budou sráženy do chřtánu jedné ze dvou supermasivních černých děr. Černá díra v Andromedě má hmotnost 100 milionů hmotností Slunce, takže bude přednostním strávníkem.“

Černá díra
Zdroj: NASA

TON-618 je obr

Supermasivní černé díry, které většinou nehybně existují v centrech galaxií (včetně naší Mléčné dráhy), odhalují vědci díky záchytu silného rentgenového záření. Materiál, který totiž spadne do jejich chřtánu, se při své poslední cestě dramaticky zahřívá, což jinými slovy znamená, že černá díra zdánlivě funguje jako zdroj silného rentgenového záření.

Jednou z největších černých děr, jaké známe, je obluda známá jako TON-618. V roce 2004 vědci odhadli její hmotnost na neuvěřitelných 66 miliard hmotností Slunce. Teoretická horní hranice hmotnosti černých děr se do té doby pohybovala kolem 50 miliard hmotností Slunce, ale vesmír překonávává vědecké teorie celkem pravidelně.

Zdroj náhledové fotografie: Placidplace / Pixabay, zdroj: Express, News Science & Nature, Phys.org

Total
0
Shares