Počítač, malware, Windows

Microsoft chystá nepopulární krok. Za aktualizace Windows 10 se bude brzy platit

  • Microsoft zavede poplatek za aktualizaci pro Windows 10
  • Systém totiž již příští rok přijde o podporu

Nejnovější verze operačního systému Windows 11 je tu s námi od roku 2021 a bezplatně zamířila na celou plejádu dražších i levnějších strojů, ať už jde o PC, notebooky či tablety. Kdo ale aktualizaci prováhal, teď může mít problém.


Nepřehlédněte: Tato aktualizace Windows 11 způsobuje obrovské problémy. Počítač zpomalí tak, že je nepoužitelný


Windows 10 v koncích 

Microsoft totiž příští rok ukončí podporu oblíbených „desítek“. Ti, kteří mají tuto verzi Windows nainstalovanou a nepřemýšleli o aktualizaci, mohou již brzy stát před velmi důležitou volbou: Buď si pořídí zbrusu nový počítač/notebook s novější verzí, anebo zaplatí poplatek za aktualizaci, který ale bude nově vyšší. Jak je to možné?

Microsoft vloni na podzim oznámil, že podpora Windows 10 skončí 14. října 2025, tedy za rok a půl. To znamená, že od tohoto data nebudou uživatelé dostávat žádné bezpečnostní aktualizace, a to ani ty skutečně důležité. Proto americká firma doporučuje přejít na novější hardware.

Windows 12
Zdroj: Windows / Unsplash

Chcete aktualizace? Zaplaťte

Výjimečnou možností, jak zůstat v bezpečí díky aktualizacím, je program Extended Security Updates (ESU). Jde o rozšířený program pro počítače, které budou i se starším OS získávat nutné bezpečnostní updaty.

Hlavní důvod, proč to Microsoft vůbec nabízí, jsou firmy a státní instituce, kde výměna infrastruktury zabírá většinou hodně času, někdy je to takřka nereálné. Háček je však v tom, že tato služba je zpoplatněná.

Pro podnikové uživatele Microsoft potvrdil cenu 61 dolarů ročně (necelých 1 500 korun). Bude však záležet, jak vysoká bude cena i pro běžné zákazníky. Na tuto informaci stále čekáme.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Mirror

Total
0
Shares