Mléčná dráha

Ve vesmíru jsme našli obří dvojče Mléčné dráhy. Vědci ukázali fotografii

  • Úkolem dalekohledu Euclid je pozorovat strukturu a vývoj kosmu
  • Nejnovější snímky astronomy NASA a ESA vyloženě nadchly

Teleskop Euclid Evropské vesmírné agentury (ESA) poslal vědcům nové snímky hlubokého vesmíru, které ukazují úžasnou hvězdnou školku nebo dvojče Mléčné dráhy, informuje odborný server The Space.


Nepřehlédněte: Ve vesmíru objevili asteroid v hodnotě 100 000 kvintilionů dolarů. Sonda NASA se k němu blíží rychlostí 135 000 km/h


Teleskop Euclid poslal fotku dosud nespatřeného

Výzkumníky nejvíce zaujal snímek mohutné kupy galaxií Abell 2390, která obsahuje více než 50 000 galaxií ve vzdálenosti 2,7 miliardy světelných let od Země.  Mezi mimořádné úlovky teleskopu však patří i fotografie mohutné spirální galaxie NGC 6744, která se nachází ve vzdálenosti 30 milionů světelných let od Země v tzv. nadskupině více než dvaceti těsně propojených galaxií, do které patří i Mléčná dráha.

Širokoúhlý záběr teleskopu Euclid umožnil zachytit celou NGC 6744, což dokazuje jeho schopnost usnadnit astronomům studium komplexních hvězdných systémů. Velmi detailní fotografie odhaluje masivní spirální ramena, která jsou důležitá pro vznik hvězd, protože tyto struktury rozrušují a kondenzují plyn a prach, což podněcuje vznik hvězd podél jejich délky.

„Peříčkové“ výběžky, které Euclid rovněž nepřehlédl, vznikají pouze při intenzivním spirálování galaxií. Fotka tedy napovídá, proč spirální galaxie s příčkou vypadají tak, jak vypadají.

Galaxie NGC 6744
Zdroj: ESA/Euclid Consortium/NASA

Dvojče Mléčné dráhy

„Na Euclidu je úžasná možnost vyfotit na jediný záběr celou galaxii s touto nádhernou spirální strukturou a také pozorovat nejjemnější detaily,“ říká Francesca Annibali z Národního astrofyzikálního ústavu (INAF). „Zatímco je zcela běžné, že máme detailní pohled na malé části hvězdotvorných oblastí, je vzácné spatřit v takových detailech celou galaxii a všechny oblasti, kde se rodí hvězdy. Tento druh výzkumu nám pomáhá lépe pochopit, proč vesmír vypadá tak, jak dnes vypadá.“

Detektiv temného vesmíru

Hlavním úkolem Euclidu je zkoumat dva nejzáhadnější prvky vesmíru – temnou energii a temnou hmotu. Temná energie je zástupný název pro jakoukoli sílu, která způsobuje zrychlování rozpínání vesmíru, zatímco temná hmota je forma hmoty, která je ve skutečnosti neviditelná, protože neinteraguje se světlem.

Teleskop využívá zhruba třetinu oblohy nad Zemí. V rámci své šestileté mise snímá a vytváří 3D modely galaxií, aby zjistil, jak se formoval 13,8 miliardy let starý vesmír a jakou roli v tomto vývoji hrála temná hmota. Temná hmota a temná energie jsou pro kosmologii záhadou, vědci však tuší, že mají zásadní vliv – bez nich totiž nedokážou vysvětlit, jak vesmír funguje.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. prd nova galaxie. To je jen odraz Mlecne drahy od steny vesmiru!

Comments are closed.