Wolf 1069 b, NASA

Ve vesmíru možná nejsme sami. Data z teleskopu NASA vědce znervózněla

 • Jsme ve vesmíru sami nebo se jen díváme špatným směrem?
 • Lidstvo na tuto otázku hledá odpověď od nepaměti

Americká NASA hlásí, že sonda TESS učinila převratný objev, když objevila exoplanetu, na které by se mohla vyskytovat tekoucí voda, což by ji činilo obyvatelnou.


Nepřehlédněte: Těmto PINům k platebním kartám se obloukem vyhněte. Hrozí, že vám zloději vyluxují účet


Objevili jsme planetu podobnou Zemi, hlásí vědci

Nově nalezená planeta má podobný poloměr jako Země. Zajímavější ovšem je, že Gliese-12b, jak je mimozemský svět pojmenován, se nachází v takzvané obyvatelné zóně, tedy oblasti, kde se na skalnatých planetách může udržet voda v kapalném stavu.

„Podle mého názoru nám tato planeta může nabídnout zatím nejlepší odpověď na otázku, zda na ní panují takové podmínky, aby byla obyvatelná,“ říká astrofyzik Shishir Dholakia z University of Southern Queensland v Austrálii pro Science Alert. „Její hostitelská hvězda je neaktivní a extrémně blízko, proto lze planetu velmi dobře studovat.“

Věci zatím netuší, zda má Gliese-12b, nacházející se 40 světelných let od Země, atmosféru. To je faktor, který by mohl mít zásadní vliv na to, zda je pohostinná pro život jako Země, nebo zda je to spalující pekelná planeta jako Venuše.

„Gliese-12b představuje jeden z nejlepších cílů pro studium toho, zda si planety velikosti Země obíhající kolem chladných hvězd mohou zachovat atmosféru, což je zásadní krok k lepšímu pochopení obyvatelnosti světů v Mléčné dráze,“ vysvětluje Dholakia.

Do dnešního dne bylo objeveno více než 5 600 planet mimo sluneční soustavu neboli exoplanet, ale Zemi 2.0 astronomové stále nenašli. To však neznamená, že nepozorovali světy, které mají podobnou velikost a hmotnost jako Země. Našli jich poměrně dost, ale objevit planety velikosti Země, které mohou být obyvatelné, je něco jiného.

Země
Zdroj: ColiN00B / Pixabay

Jsme ve vesmíru sami?

Jednou z klíčových podmínek je, že exoplaneta se musí nacházet v určitém rozmezí vzdálenosti od své hvězdy, tzv. obyvatelné zóně. Musí být dostatečně blízko, aby případná voda na jejím povrchu byla tekutá, nikoli zmrzlá, ale ne tak blízko, aby se vypařila.

Vědci zjistili, že poloměr nově objevené exoplanety je téměř stejný jako poloměr Země a že kolem své hostitelské hvězdy oběhne jednou za 12,76 dne. Odhadovaná povrchová teplota Gliese-12b je 42 °C. Pro srovnání: Země má průměrnou povrchovou teplotu 15 °C.

Velkou roli v tom, jaké podmínky skutečně panují na povrchu Gliese-12b, bude hrát to, zda má atmosféru. Výzkumníci doufají, že se jim brzy podaří získat data z Webbova teleskopu k bližšímu zkoumání, aby záhadě přišli na kloub.

JWST od svého uvedení do provozu již učinil několik zajímavých objevů. Například detekoval vodu na exoplanetě GJ 1214b o velikosti Neptuna, která je od Země vzdálena asi 40 světelných let, a zjistil, že TRAPPIST-1b, druhá nejbližší exoplaneta v systému TRAPPIST-1, pravděpodobně nemá kvůli extrémnímu teplu vůbec žádnou atmosféru. Sonda rovněž zahlédla gigantickou prachovou bouři v atmosféře VHS 1256 b, „superjupiterské“ exoplanety vzdálené 40 světelných let od Země.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares
9 komentářů
 1. Takže nervózní vědci jsou jen novinářská clickbajtová pohádka o dramatické bouři ve sklenici vody.

 2. Jednou z klíčových podmínek je, že exoplaneta se musí nacházet v určitém rozmezí vzdálenosti od své hvězdy, tzv. obyvatelné zóně. Musí být dostatečně blízko, aby případná voda na jejím povrchu byla tekutá, nikoli zmrzlá, ale ne tak blízko, aby se vypařila.

  No, když se podívám na tu malinkou kuličku zvaná Země, vidím rozmanitý život v různých nikách – vzduchu, zemi, vodě, hluboko pod povrchem a prostředích, např. slaná, sladká voda na různých principech a mnoha, přemnoha formách, založených především na C,O,H,N.

  Organizmy potřebující k životu kyslík a jiné, který je nemilosrdně zabíjí, prostředí ve kterém žijeme my druhé zabíjí a naopak, jiné umí žít bez světla, další si libují v tepe které jiné nesnáší, u rostlin fotosyntéza založená na chlorofylu, u jiných na karotenu atd.

  Proč by v nekonečném Vesmíru nemohl existovat stejně vyspělý život jako náš za zcela jiných podmínek? Třeba takový, který za lahodný nápoj považuje třeba kyselinu sírovou a lahůdku jedovaté polonium?

 3. Samozřejmě, že nejsme sami. V naší galaxii je asi 400 miliard hvězd a dosud známe asi 4 miliardy galaxií. Ať už věříte na Boha nebo ne, bylo by to zatraceně nepravděpodobné. Co se stane v jednom koutu vesmíru se určitě opakuje ještě mnohokrát. Nebyl bych tak ješitný na vlastní jedinečnost, když vlastně ani nevíme, na co máme být pyšní. Dokonce v Staroindických védách je přesný údaj který se ale poměrně dost nepřesně překládá. Nevím jestli se to vztahuje na celý vesmír, nebo jen na naší galaxii a v jakém časovém rozmezí. V každém případě 1200 planet podobných zemi je tak malé číslo, že je opět velmi velká pravděpodobnost, že se nám žádné signály nepodaří zachytit a pokud ano, tak ta planeta už může být zase bez života rozumných bytostí. Jenom, když se podívám, jak malý krok jsme posledních pár let od vlastního sebezničení, tak se mi z toho dělá špatně.

 4. Průměrná povrchová teplota Země je +15°C, IPCC tvrdí,že zvýšení o 2° ji učiní nezvratně v dlouhodobém horizontu neobyvatelnou, a zároveň jiní vědci spekulují o tom, že planeta s průměrnou povrchovou teplotou 42°C je obyvatelná?
  To je buď hodně špatnej vtip, nebo je tu někdo hodně mimo mísu.

 5. No kdo si myslí, že mezi biliardami slunečních soustav a ještě více sluncí a planet, že jsme jediný? Tak to si můžou myslet i jinde ve Vesmíru, jenže skutečnost bude nejspíš taková, že mnohem vyspělejší civilizace naši planetu, již dlouhé roky sledují! A ve skutečnosti co si myslím já, že nejsou negramoti, tak na pozorování naší planety nebudou vysílat živé posádky!!!
  Nebo si snad myslí, že jsou hloupější než lidé!???
  Neurážejte je, vždyť můžou být i o mnoho miliard let před naši civilizaci!!!

 6. Ještě dodám, není možné, aby ve Vesmíru byli lidé, jediné myslící bytosti!!! Je to něco jako, že každé náboženství má svého boha!!!
  A pokaždé je jen jediný bůh a budeme upalovat nevěřící!!!??
  Myslím si, že existuje i centrum vesmíru, které řídí celý vesmír a to velmi dokonale a precízne, jinak by jsme tady nebyli!!!
  A je možné i to, že vyslali na zemi své “lidi”, aby tady udělali pořádek v tom bordelu negramotu!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..