Vesmír, warpový pohon

Na Mars se dostaneme za pár sekund. Warpový pohon bude realitou, říkají vědci

  • Warpový pohon nemusí být sen
  • Dostane nás k dalekým hvězdám

Mezihvězdné cestování je možná blíže, než si myslíme. Nová studie dává lidstvu možnost cestovat warp rychlostí za mnohem reálnějších podmínek, než tomu bylo doposud, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: Do počítače si stáhl 1000 virů, aby zjistil, jaký antivir je nejlepší. Experiment dopadl, jak nikdo nečekal


Pohon, který popírá přírodní zákony

V oblasti sci-fi umožňují warp pohony vesmírným lodím pohybovat se rychlostí světla tím, že stlačují prostoročas před lodí a rozšiřují vše vzadu, čímž vytvářejí warpovou bublinu. Tato technologie, která je nejvíce spojována se seriálem Star Trek, pomohla vtěsnat nespočet mezigalaktických dobrodružství do standardní délky epizody a inspirovala řadu fyziků k pokusům o vytvoření vlastního funkčního řešení.

Mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre vymyslel v roce 1994 takzvaný Alcubierrův pohon. Jediným problémem jeho modelu však je, že může fungovat pouze s využitím něčeho, čemu se říká „záporná energie“, což nebylo v reálném vesmíru nikdy pozorováno. 

Alcubierrův pohon obchází zákony fyziky tím, že je celá loď vyjmuta z našeho časoprostoru v jakési bublině. Pohon využívá té zajímavé vlastnosti, že pohyb ve vesmíru je sice omezen konstantou c (rychlost světla), samotné rozpínání a smršťování vesmíru ale tato omezení nemá. Zatímco loď stojí na místě, vesmír kolem ní vzniká a zaniká.

Dočkáme se někdy technologie, který dostane lidstvo na Mars během několika sekund? To zatím nikdo neví, ale autoři nové studie tvrdí, že mají v ruce první matematický důkaz, že warpový pohon lze ve skutečnosti sestrojit i bez potřeby „exotických/neexistujících“ paliv. Z jejich výpočtů vyplývá, že superrychlý meziplanetární dopravní systém je možné reálně zkonstruovat pomocí „tradičních a nových gravitačních technik.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Warp už nemusí být jen sen

„Řešení spočívá v kombinaci stabilního hmotného obalu s rozložením vektorů posunu, které se přesně shoduje se známými řešeními warpového pohonu, jako je Alcubierrova metrika,“ uvádí výzkumníci z Applied Physics. Hlavní autor výzkumu, Jared Fuchs, je přesvědčen o tom, že warp pohony již nemusí být odsouvány do oblasti science-fiction.

Warpový pohon jeho týmu by pravděpodobně nebyl schopen dosáhnout rychlosti světla, ale mohl by se jí hodně přiblížit. Plán vědců v podstatě zahrnuje konstrukci warpového pohonu, který by „gravitoval jako běžná hmota“, čímž by odpadla potřeba fiktivní exotické energie.

„Ačkoli by taková konstrukce stále vyžadovala značné množství energie, prokázali jsme, že warpových efektů lze dosáhnout i bez exotických forem hmoty,“ vysvětlil Christopher Helmerich, který se na studii přímo podílel.

Zda bude jednou lidstvo cestovat vesmírem kosmickými koráby s warpovým pohonem, není vůbec jisté. Od otestování toho, co vědci popisují ve studii, je lidstvo bohužel stále na míle daleko.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: IFLScience, Classical and Quantum Gravity

Total
0
Shares
23 komentářů
  1. A co si myslíte, že USArmy testuje na tom malém raketoplánu ?

  2. A co přetížení ?To asi těžko by někdo přežil nevím .

    1. Jaký kurva přetížení??? U warpu loď stojí na místě, posouvá se pouze prostor okolo ní

      1. Tak vy dva si ten članek přečtěte ještě jednou. U warp pohonu se prostor před lodí smršťuje a za lodí se rozšířuje. To, co tu vy dva popisujete, je Alcubierrův pohon.

    2. Jste to vůbec nepochopil, ta loď se nehýbe, hýbe se nadsvětelnou rychlostí okolį lodi…přečíst znovi a pořádně!

    3. Asi jste nepochopil o čem warp je, vesmírné plavidlo se nehýbe 😀 .. takže logicky přetížení není..

  3. A to že se tam nedá přežít na povrchu to nikoho nezajímá. Je mi jasný že všechny tyhle ty pokusy o osídlení Marsu jsou jenom za účelem těžby. Bude to ale pěkně dlouho trvat než tam přistane první člověk nejdřív to tam budu muset celé postavit roboti

  4. @Elon Musk: Určité teraformace může být lidstvo schopno, ale vždy budeme narážet na to, že Mars nemá magnetické pole, takže nám sluneční vítr bude pořád odfoukávat ty výsledky teraformace (atmosféru) do vesmíru.

  5. Nějak mi v tom článku chybí, že už i Einstein to měl myšlenkově zvládnuté…

  6. Já myslím, že časem všichni ti sci-fi snílci pochopí, že takovýto pohon známí jako antigravitační pohon máme a na zemi se používá už více jak deset tisíc let. Nejznámější člověk, který měl tento pohon a existuje o tom i obrazová dokumentace byl Ježíš a s ním dělal ty zázraky. Ostaně po zapnutí antigravitačního pohonu způsobí že do vzdálenosti několika metrů lidem svítí vlasy a oči a tak bohové používající tuto technologii byly vykreslováni se svatozáří. Tento pohon pracuje na principu explozí suprnovy, vytvářející za lodí expandující vysoce hustý časoprostor, jehož rázové antigravitační vlny, který tlačí loď před sebou. Tajně se už testuje 80 let, my ho budeme testovat veřejně.

  7. Světlo není nejrychlejší konstantou. Tachyony jsou nejpomalejší při rychlost světla.
    Autor článku čerpal z Futurami, tam to je jinak a s nadsázkou.

  8. Ačkoli by taková konstrukce stále vyžadovala značné množství energie…

    To značné množství energie ve skutečnosti znamená energii naší největší planety 😂

  9. Cituji. “Mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre vymyslel v roce 1994 takzvaný Alcubierrův pohon. Jediným problémem jeho modelu však je, že může fungovat pouze s využitím něčeho, čemu se říká „záporná energie“, což nebylo v reálném vesmíru nikdy pozorováno.”
    To není přesné, hmota a antihmota ve vesmíru existuje, stejně jako energie.. V seriálu Star Trek lodě třídy Enterprise létaly daleko větší rychlosti, než je rychlost světla, to zajišťoval právě warp pohon. A smysluplné odůvodnění poskytl i další sci-fi seriál SG1 nebo SG Atlantis. Budoucnost vesmírných cest rychlosti světla a daleko větší se může zdát jako fikce, jenomže již tady máme AI, a ta je mnohem efektivnější a rychlejší než lidský mozek. Vesmír je tvořen miliardy galaxii, kupy a nadkupy galaxii, bizarní vesmírné útvary, jako je Velká zeď a další obrovské struktury, které popírají, že vesmír je ve všech směrech homogenní, a tím i částečně jeho reliktní záření. A Vy se můžete všichni smát, ale právě sci-fi poskytuje vědcem inspiraci k přemýšlení, všechno, co jsme si dosud o vesmíru mysleli, již dávno není pravda. Není možné, aby se v jeho strukturách nevyskytoval život řádově v milionů možnostech, byť jen primitivní a ten inteligentní v stovkách až tisících. Protože jinak by to bylo plýtvání časem a prostorem. A jestli Stvořitel stvořil vesmír, pak takové plýtvání nemohlo být jeho úmyslem, stvořit jedinou civilizaci, jenž nedosáhla ve vesmírném měřítku skoro ničeho.

  10. Ty v. já vždycky žasnu, kolik se pod podobnými články vyrojí “vědců”, co všechno vědí…, a v cestě už jim stojí jen fyzika, kterou ve škole stejně nesledovali, protože je to “blbost” 😀

  11. Ono by uplne stacilo, kdyby vedci zrychlili spojeni mezi Prahou a Olomouci

  12. Warp je zatím jen teorie, dosud nikdo nic takového nepostavil, už jen pro jeho palivo. Zatím o temné hmotě jen víme, ale neumíme ji detekovat natož získat. K tomu je tu problém dalších základ ich technologií. Po sluneční soustavě cestovat ještě můžeme ale dal už ani náhodou. Sluneční vítr nás chrání před kosmickém zářením a protože se ještě nikdo dal jak k měsíci nedostal nemáme vyzkoušené izolační technologie proti gama záření. Tady na zemi ano. Ale ne pro vesmír kde bude třeba být chráněný neustále. Je toho ještě opravdu hodně a dokud se neposuneme dal v poznání vesmiru a jeho složení, jen těžko se budeme posouvat v možnostech cestování vesmírem

  13. Na tom Marzu si pak zajdou nakoupit do Lídlu, nebo Kauflandu !

  14. Warpový pohon je zatím jen z oblasti sci-fi a vypadá to, že tam ještě dlouho ne-li navždy zůstane.

Comments are closed.