F-35 Lightning II

USA utečou světu. Neporazitelný letoun F-35 Lightning II absolvoval první let po modernizaci elektroniky

  • Američané vylepší F-35 Lightning II
  • Připravují pro něj důležitý upgrade

USA nenechávají nic náhodě a pro svůj bojový letoun připravují několik zásadních upgradů, aby si udržel totální technologickou převahu. Dokládá to oznámení, že americké letectvo již provedlo první zkušební let F-35 Lightning II po vylepšení výpočetního systému.


Nepřehlédněte: Obluda na nebi: Největší letadlo na světě Roc vyneslo k obloze tajný americký hypersonický dron


F-35 Lightning II: Víc než letadlo

6. ledna z Edwardsovy letecké základny v Kalifornii vůbec poprvé vzlétl letoun F-35 Lightning II vybavený aktualizací Tech Refresh 3, píše server Defensenews. Úspěšný zkušební let položil základy pro rozsáhlou modernizaci známou jako Block 4, protože update stíhačce umožňuje ukládat a zpracovávat více dat a provozovat pokročilý software.

Letouny F-35 Block 4 získají mimo jiné nejnovější zbraňové systémy, nové funkce radiolokátoru, vylepšenou fúzi dat nebo nové schopnosti prostředků radioelektronického boje (REB). Verze Block 4 má také odstranit chyby, které trápí současné F-35.

Superletadlo čeká zásadní upgrade

První letouny F-35 po aktualizaci TR-3 budou součástí série 15, která je nyní ve výstavbě. Finalizovaná smlouva pro lot 15 až 17 byla oznámena 30. prosince 2022 a zbrojovka Lockheed Martin očekává, že stíhačky z lot 15 začne americkému letectvu dodávat ve druhé polovině příštího roku.

Blok 4 přinese desítky nových vylepšení pro F-35, které dohromady vytvoří mnohem schopnější a udržitelnější letoun, než je ten, který létá dnes. „Po upgradu se výrazně zlepší schopnost letounu F-35 zjišťovat, sledovat a zasahovat, stejně jako přežít proti různým hrozbám ve vzduchu, na zemi a v kyberprostoru,“ tvrdí Pentagon.

V dalších letech (někdy kolem roku 2030) by se měl v letounu objevit i nový radiolokátor AN/APG-85. Server The War Zone očekává, že nový radar – založený na bázi nitridu galia (GaN) – nejenže zvýší dosah a schopnosti F-35, ale také podpoří dynamickou taktiku elektronického boje.

O letadlo mají zájem i Češi

Zdroj náhledové fotografie: US Air Force / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Defensenews, airandspaceforces

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. To nebude tak “žhavý”. Mašina potřebuje nutně nový motor a zesílení draku, a obojí ještě ani zdaleka připraveno není. Takže zatím jen možná nepřemožitelný, ale hlavně šíleně předražený a “uzemněný” šrot… Více na stránkách usaf.mil

  2. Každé vojenské letadlo prochází permanentně modernizací.
    A nový motor pokud vím je připraven.
    F-35 je bezesporu špičkové letadlo, které je samo o sobě novým standardem. Mluvit o něm jako o předraženém šrotuje jen hloupé ruské přání.

  3. Kaslu na prani kohokoli nedokazu si ale predstavit jak takovy “spekscet”muze byt spickove letadlo.A co ta pady atd.proc to neudelali hned tak aby to dobre letalo tento spekacek?!Napriklad tlusti mloci se taky nepohybuji pomalu a nemotorne.Nesvadejte vsechno na ruse kdyz mate v hlave mlhu,meky mozek a jste plny predsudku.
    Je to proste letajici “mlok”!

  4. Snažím se na to dívat pozitivně. Každý vojenský progres se po čase odráží zpětně do civilního sektoru a naopak. Letounům F35 nefandím, při jde mi vysloveně hnusná, špičaté prase, ale těším se na to, jaké novinky to přinese pro lidi. Bohužel mám asi malou představivost a nevidím žádnou reálnou možnost, k čemu využít nižší radarový odraz. Na druhou stranu, rozvoj v oblasti programování, v oblasti využití nových materiálů, ve zlepšování čidel a radarů by v civilním letectví mohly přinést zajímavé věci. Zlepšení ovládání letadel, nižší spotřeba, větší efektivnost …

  5. F35 by měl být špičkový stíhací letoun. Ve skutečnosti jde o předraženou zastaralou koncepci. Stroj vyžaduje certifikované letiště, které něco (hodně) stojí. Provoz strojů je oproti konkurenci přemrštěně drahý. Pro potřeby letectva ČR by bohatě stačil modernizovaný Gripen. V poslední době se objevují zprávy o značných poruchách tohoto stroje.
    Zastaralá koncepce spočívá v tom, že Čína (a možná další) vyvíjí dvoumístný letoun, se kterým poletí několik stejně rychlých dronů, které vykonají bojovou úlohu (bombardování, průzkum apod.) Pilot řídí vlastní letoun a druhý člen osádky řídí tyto drony. Kdežto F35 je pouze jednomístný.
    Klidně mne označte za ruského trola. 🙂
    https://www.youtube.com/watch?v=kDKW_Z3aG80

    1. Tak Čína možná vyvíjí, ale zatím nemají ani na to, vyvinout svůj vlastní motor. Mimochodem teď jsem si tu tužkou nakreslil letadélko káně v páté generaci a tak vlastně taky vyvíjím 🙂

Comments are closed.