Roc Stratolaunch

Obluda na nebi: Největší letadlo na světě Roc vyneslo k obloze tajný americký hypersonický dron

  • Roc, největší letadlo současnosti, vystoupalo do rekordní výšky
  • Let nad Mohavskou pouští trval přibližně 6 hodin

V pátek se uskutečnil další test největšího letadla na světě. Úspěšný zkušební let, během kterého Roc k nebesům vynesl hypersonický dron, trval v Mohavské poušti rekordních šest hodin.


Nepřehlédněte: USA otestují revoluční supersonické letadlo X-59. Hranici zvuku prolomí zcela novým způsobem


Roc je největší letadlo světa

Letoun, který má rozpětí křídel delší než fotbalové hřiště, se v pátek udržel ve vzduchu nad kalifornskou Mohavskou pouští šest hodin – déle než kdykoli předtím, tvrdí oznámení společnosti Stratolaunch.

Byl to celkově devátý zkušební let letounu Roc a druhý, při kterém vynesl do vzduchu zkušební dron Talon-A. Po sérii dalších testů chtějí zástupci společnosti později v tomto roce přistoupit k náročnějším zkouškám – vypouštění samotného Talonu.

Roc odstartoval z Mojave Air and Space Port v jihovýchodní Kalifornii v pátek ráno a na stejném místě přistál o šest hodin později. Letadlo dosáhlo maximální výšky 6 860 metrů, uvedli zástupci Stratolaunch.

Náklaďák pro rakety a drony

Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun. K přistání a vzletu potřebuje dráhu o délce přes 3,6 kilometru.

Za projektem stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Ta si dala za cíl postavit letadlo, které bude sloužit jako odpalovací platforma pro starty hypersonických bezpilotních dronů. Už dříve bylo oznámeno, že Talon-A by měl dosahovat rychlosti až mach 6, tedy 7 350 km/h. Další informace o nejmodernějším bezpilotním letounu však Američané drží pod pokličkou.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: Space

Total
0
Shares