NASA X-59 QueSST

USA otestují revoluční supersonické letadlo X-59. Hranici zvuku prolomí zcela novým způsobem

  • Nadzvukový letoun X-59 čeká testování
  • Může být budoucností letecké dopravy

Američané chystají nový experimentální letoun X-59. Zatím o něm víme, že bude neuvěřitelně rychlý a tichý zároveň. Experti Národního úřadu pro letectví a vesmír věří, že s ním dosáhnou nadzvukové rychlosti při potlačení aerodynamického třesku.


Nepřehlédněte: „Na tom videu jsi ty?“ Messengerem se šíří podvod, který může zasáhnout i vás a ohrozit další statisíce Čechů


X-59? Prý ho vůbec neuslyšíme

Americká vesmírná agentura NASA se chystá příští rok otestovat revoluční nadzvukové letadlo, které bude při překonávání rychlosti zvuku dělat jen malý nebo vůbec žádný hluk, upozornil server Daily Star. V případě úspěšného pokusu bychom se někdy v budoucnu možná mohli dočkat začátku nové éry v letecké dopravě. Ale pěkně popořádku.

Speciální letoun se oficiálně nazývá Lockheed Martin X-59 QueSST a je navržen tak, aby snižoval rázovou vlnu při prolomení zvukové bariéry. Má proto dlouhý a tenký trup a špičatý „nos“. Konstruktéři ho s nadsázkou přirovnávají k papírovým letadélkům, jaká si skládají děti.

V rámci testu bude X-59 přelétat nad několika obydlenými oblastmi USA, aby se zjistilo, jak obyvatelé reagují na jemnější „hukot“ (zvuk o síle pouhých 60 decibelů), který vydává, pokud si tedy vůbec něčeho všimnou.

Návrat komerčních nadzvukových letounů bude částečně záviset na tom, jaký je vlastně lidský zvukový práh pro sonický třesk – to je informace, která je pro NASA klíčová.

Maximální rychlost

Zkušební letadlo X-59 se má pohybovat rychlostí 1,4 machu, tj. přes 1700 km/h. Nebude tedy tak rychlé jako slavný Concorde, který létal rychlostí přes 2100 km/h a byl odstaven před 20 lety. Přesto nový stroj bude dvakrát rychlejší než běžná dopravní letadla. Má létat ve výšce šestnácti až sedmnácti kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Daily Star, IE

Total
0
Shares