F-35 Lightning II

USA utečou světu. Do svých supermoderních letounů F-35 Lightning II integrují přelomový radar

  • Američané vylepší F-35 Lightning II
  • Připravují pro něj nový pokročilý radar

Bojová letadla F-35 Lightning II používaná americkým letectvem dostanou v rámci plánované modernizace nový radarový systém AN/APG-85, informuje server The War Zone. 


Nepřehlédněte: Vypadá jako UFO, ale je to nový americký superbombardér B-21 Raider. Má být nezastavitelný


F-35 Lightning II: Víc než letadlo

O radiolokátoru AN/APG-85 se v loňském roce hovořilo hned několikrát, ale zprávy o tomto pokročilém systému byly vždy odmítnuty nebo rovnou označeny jako dezinterpretace. Minulý měsíc však o přísně utajovaném radaru překvapivě informovalo samotné americké letectvo, které ho zmínilo ve své veřejné prezentaci seznamu nefinancovaných priorit (UPL).

O několik týdnů později pak programová kancelář pro F-35 (JPO) sdělila serveru The War Zone, že americké námořnictvo, letectvo a námořní pěchota společně „vyvíjejí a integrují pokročilý radar pro F-35 Lightning II, který je schopen porazit současné a předpokládané vzdušné a pozemní hrozby protivníka“.

Radiokonfigurace na současných letounech F-35 se označuje jako AN/APG-81 a jedná se o aktivní elektronicky snímanou soustavu (AESA). Tento radar, který vyrábí společnost Northrop Grumman, je schopen, kromě své hlavní funkce, pod „velením“ systémů EB rušit protivníkovy frekvence. Díky AESA a vysokému výkonu je schopen směrovaného rušení velmi malé oblasti (např. jednoho konkrétního zdroje záření). Podle nepotvrzených informací má tento radar také schopnost provádět „kybernetické útoky“.

Nový radar dostanou USA a pak… už nikdo

AN/APG-81 je pouhou evolucí radaru AN/APG-77, s nímž se na letounech F-22 setkáváme od roku 2001. Na první pohled se tak může zdát jako poměrně zastaralý, ale podle webových stránek společnosti Northrop Grumman se počítá s tím, že bude součástí výbavy letounů F-35 až do roku 2035.

Vzhledem k tomu, že F-35 dnes nakupují ve velkém země po celém světě, například Velká Británie, státy v Evropě a jihovýchodní Asii, je téměř jisté, že Spojené státy budou chtít do letounu co nejdříve integrovat modernější radar, aby si ve světě udržely technologickou dominanci.

Server The War Zone očekává, že nový radiolokátor – založený na bázi nitridu galia (GaN) – nejenže zvýší dosah a schopnosti F-35, ale také podpoří dynamickou taktiku elektronického boje.

O letadlo mají zájem i Češi

Radar, jako je AN/APG-85, bude ke svému chodu vyžadovat kompatibilní infrastrukturu uvnitř letounu, aby fungoval stoprocentně a v bojových podmínkách byl co nejefektivnější.

Proto se očekává, že v rámci generační výměny, která je označována jako Technology Refresh 3 (TR-3), budou také modernizovány základní procesory, paměť a panoramatické zobrazovací systémy kokpitu F-35.

Z toho minima informací, co je dnes veřejně k dispozici, vyplývá, že modernizace se bude týkat nejdříve výrobní série Lot 17, se kterou americká armáda počítá až na konci tohoto desetiletí.

Podle mnohých pilotů je F-35 letoun, který je nejvražednější, nejvíce propojený s dalšími systémy a nejlépe schopný přežít na této planetě. Záměr nakoupit americké stíhačky v loňském roce oznámila i česká vláda.

Zdroj náhledové fotografie: US Air Force / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. No vidíte, co se tady člověk nedozví .. podle všech předchozích informací, byl nejvražednější stroj F-22 Raptor, kterého USA ani nevyváží nikam do zahraničí .. a najednou je to vše kvůli tady panu autorovi jinak … to jsou věci!

    1. Kdybyste četl pořádně, tak ne podle autora, ale podle mnohých pilotů, viz předposlední věta 😉

    2. Je to tak, F-22 je nejlepší letoun světa, oficiálně určený k vybojování vzdušné nadvády. F-35 je jeho dobrý pomocník.

  2. A jako jenom kvůli tomu se to musí koupit? Nepadají z toho třeba zlatý holuby rovnou do huby? Ať si ty letadla ta kráva koupí za svý a má je třeba na zahradě. Tímhle si ukončila kariéru a příště bude žebrat o dávky jako dneska slušný lidi

  3. Američané by spíše měli utéct od F-35 úplně. Stejne jako u F-22 Raptor se totiž jedná o předražený šmejd narvaný nefungující čínskou elektronikou, který je navic smrtelně nebezpečným především svým VLASTNÍM pilotům a všem, kteří se ke své smůle ocitnou na kolizní trajektorii stroje se zemí, protože F-35 padají všude po světě…tedy pokud záměrem konstruktérů nebyla laciná kopie úspěšné japonské druhoválečné bojové taktiky kamikadze 🙂

Comments are closed.