B-21 Raider

Vypadá jako UFO, ale je to nový americký superbombardér B-21 Raider. Má být nezastavitelný

  • Američané představí neviditelný bombardér B-21 Raider
  • Pronikne za každou obranu a bude velet hejnu dronů

Již brzy dojde k představení nového strategického stealth bombardéru amerického letectva B-21 s typovým označením Raider. Společnost Northrop Grumman hlásí, že k oficiální premiéře dojde ve čtvrtek 3. listopadu. Důležité oznámení doprovázelo vydání teaseru.


Nepřehlédněte: Kolik bude stát skládací iPhone? Z ceny si sednete na zadek


Společnost Northrop Grumman zveřejnila další informace o bombardéru B-21 Raider. Ten podle mnohých expertů na letectví představuje stroj budoucnosti, a to zejména díky avizované schopnosti dostat se do oblastí se zamezeným přístupem, čehož nejsou stávající bombardéry jako B-1B, nebo B-52 schopné.

Stealth bombardér B-21 Raider

Není žádným tajemstvím, že flotila bombardérů amerického letectva stárne a vývoj moderních systémů protivzdušné obrany, které mají ve výzbroji některé země, znamená, že je takovou PVO schopno proniknout méně než deset procent letadel, které mají USA ve výzbroji, píše server Interesting Engineering.

B-21 Raider mít podobné problémy nebude. Pokročilou PVO pronikne kombinací vlastní stealth (radiolokační, tepelné, komunikační) a nové generace dalekonosných (stand-off) střel. Počítá se i s konvenční i jadernou výzbrojí.

USA, bombardér
Zdroj: Matt Artz / Unsplash

První zkušební let už za rok

Vyloženě detailních informací o B-21 však stále není mnoho. Dříve se nicméně hovořilo o schopnosti navádět hejna dronů nebo klást sofistikované námořní miny. První zkušební let bombardéru by se měl uskutečnit v příštím roce, a pokud půjde vše od podle plánu, do výzbroje se dostane již v následujících letech.

Americká armáda počítá s výrobou minimálně sto B-21, ovšem zároveň už některé servery informovaly, že by jich měla ráda dvojnásobek. Až se bombardéry objeví ve výzbroji, mají být rozmístěny na leteckých základnách Ellsworth v Jižní Dakotě, Whiteman v Missouri a Dyess v Texasu.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Northrop Grumman, zdroj: IE

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.