Sky Whale

Prohlédněte si třípatrové jumbo budoucnosti. Nebeská velryba nabídne lázně, posilovny i jedinečný výhled na vesmír

  • Sky Whale už na první pohled vypadá jako z budoucnosti
  • Novodobá kosmická loď unese stovky pasažérů

V redakci už jsme toho zažili hodně, dávno nám bohužel není dvacet. Viděli jsem žábu bušit pěstí do skály i koně zvracet v barvách francouzský trikolóry. Ale tohle? Dopravní letadlo Sky Whale pro několik set cestujících, které navrhl Oscar Vinals, vypadá bez přehánění jako z jiného světa.


Nepřehlédněte: Prohlédněte si letadlo budoucnosti na jaderný pohon. Hyper Sting vás na druhý konec světa vezme za pár hodin


Budoucnost dopravního létání?

Známý španělský designér a příznivec letectví je znám tím, že se často zasní a navrhne letadlo, ze kterého všem padá brada. Zažili jsme to, když představil stroj budoucnosti na jaderný pohon s lázněmi a posilovnou HSP Magnavem. Neméně poutavý je i jeho projekt Hyper Sting, který počítá s tím, že pasažéry z Londýna do New Yorku přepraví za necelou hodinu a půl.

Sky Whale
Zdroj: Oscar Vinals

Třípatrová nebeská velryba

Další z konceptů, Sky Whale, je podobně fascinující. Délka 76,8 metru a maximální rychlost 997 km/h jsou parametry srovnatelné s nejlepšími dálkovými letadly současnosti, jako jsou Airbus A380-800 a Boeing 747.

Pokud jde o luxus, Sky Whale je v podstatě navržen jako létající hotel, podobně jako Sky Cruise, tedy se vším všudy: od posilovny přes bary až po lázně, nemluvě o úchvatných výhledech, které si hosté první třídy na palubě tohoto třípatrového letadla mohou vychutnat ze střešních oken. K řízení všeho poslouží systém fly-by-wire a avionika s pomocí aktivních senzorů rozmístěných po povrchu letadla.

Odletí podobně jako Harrier

Cestující na palubě budou mít k dispozici veškeré vybavení běžného dopravního letadla, navíc s technologiemi budoucnosti, jako je třeba virtuální a rozšířená realita. A to nejlepší? Když nadejde čas odletu, stane se nevídané. Nebeská velryba dá zapomenout na otravné popojíždění po ranvejích, než nabere dostatečnou rychlost a odlepí se od země.

Místo toho se čtyři hybridní elektro-proudové motory (dva zabudované v křídlech a dva zabudované v ocasu) nakloní pod úhlem 45 stupňů podobně jako u stíhačky Harrier, a Sky Whale odlétne pryč téměř ve vertikální poloze. I přes své gigantické rozměry by tedy letadlo mohlo létat prakticky ze všech současných letišť.

Zdroj náhledové fotografie: Oscar Vinals, zdroj: IE

Total
0
Shares