Solární panely na balkoně

Nový trend u našich sousedů. Německo našlo zlatý grál v „solárních balkonech“

  • Nový trend hlásá jasně – solární balkony pro každého
  • Jde o jednoduchou technologii, kterou si nainstalujete do bytu
  • Některé země EU dokonce budou nabízet systém dotací

Solární panely a fotovoltaika obecně platí za relativně finančně nákladnou věc. Investice se obvykle pohybuje v hodnotě několika set tisíc korun, když chcete získat alespoň částečnou energetickou soběstačnost. Sousedé v Německu však přišli na výrazně lacinější řešení, které navíc lze využít i pokud žijete v paneláku.


Nepřehlédněte: Budoucnost fotovoltaiky? Poloprůhledné solární panely mohou být za pár let úplně všude


Trend solárních balkónů

Geniální nápad našich západních sousedů se jmenuje solární balkony. Firma Ertex Solar, která se specializuje na alternativní využití fotovoltaiky ve skleněných panelech, se již dnes chlubí víc jak 400 000 instalacemi napříč celým Německem.

Země chce jít ostatním příkladem. Lidé se chtějí podílet na energetické transformaci, na kterou se svět zaměřuje s cílem snížit globální emise. Na rozdíl od Česka, německá vláda podporovala zavádění fotovoltaiky již v roce 2000, kdy se objevily první komerční projekty.

Fotovoltaika
Zdroj: blickpixel / Pixabay

Solární panely pro každého

Koncept solárních balkonů je přitom ještě jednodušší. Na rozdíl od střešního systému, jehož instalace vyžaduje odborníky, se balkonový solární systém skládá z tabulí a montáž zvládne každý podle dodaného návodu. Fotovoltaiku ve skle následně propojí přímo s elektrickou sítí ve svém domě či bytě.

Energetický výkon takového systému je desetinový oproti střešnímu řešení, ale největší výhodou pro uživatele je snadné a široké využití. Dle Ertex Solar lze toto řešení využít například i v památkové oblasti, kde instalace klasických střešních panelů není možná. Další z mnoha výhod je jednoduchá demontáž v případě, že se stěhujete do jiného bytu.

Evropská unie solární balkony podporuje, některé státy se již chystají dotace přijmout. Jde například o Polsko, Francii, Itálii a Rakousko. Odpůrci naopak uvádí, že jde o „zbytečnost“, neboť energetická výtěžnost této technologie je vlastně zanedbatelná.

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Ertex Solar, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..