Solární panel

Solární panely jsou v Evropě nyní tak levné, že je lidé používají místo zahradních plotů

  • Číňané zahltili trh levnými solárními panely
  • Jejích cena je momentálně na historickém minimu 
  • Někteří lidé je používají místo plotů

Solární panely se obvykle instalují na střechy, kde mohou zachytit nejvíce sluneční energie, ale v posledních měsících je jich takový přebytek, že je lidé v Evropě začali používat místo plotů, píše server Bussines Insider.


Nepřehlédněte: Nad Českem je po 71 letech vidět pouhým okem vzácná zelená kometa. Znovu ji uvidíme až v roce 2095


Místo plotu instalují solární panely

Nadměrná výroba solárních panelů v Číně způsobila dramatický pokles cen. Nyní jsou tak levné, že v Německu, Nizozemsku a Velké Británii jimi nahrazují tradiční dřevěné ploty.

„Proč mít plot ze dřeva, když vedle sebe můžete postavit spoustu solárních panelů, i když nejsou přesně orientovány směrem ke slunci?“ říká Martin Brough z BNP Paribas Exane.

Cena solárních panelů na spotovém trhu již v loňském roce klesla o polovinu a do roku 2028 pravděpodobně klesne o dalších 40 %. Podle prognóz dosáhne celosvětová nabídka solárních panelů do konce letošního roku 1 100 gigawattů, což je třikrát více než poptávka, uvedla již v lednu Mezinárodní energetická agentura.

Cena bude dále klesat

Nadměrná produkce levných čínských solárních panelů je trnem v oku americké administrativě, konkrétně ministryni financí Janet Yellenové, která nedávno navštívila Čínu, aby se zabývala nekalými obchodními praktikami a hospodářskými důsledky nadměrné výroby čínského průmyslu. Jednalo se o její druhou cestu do asijské země za posledních 12 měsíců.

Podle americké ministryně nadprodukce v Číně ovlivňuje několik průmyslových odvětví, například solární energii, elektromobily a sektor lithium-iontových baterií. Důsledky nadměrné produkce však pociťují i samotní čínští výrobci. Longi Green Energy Technology, největší světový výrobce solárních článků, již oznámil, že bude propouštět.

Zdroj náhledové fotografie: LCEC / Pixabay, zdroj: Bussines Insider, Mezinárodní energetická agentura, Financial Times

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..