solární panel

Budoucnost fotovoltaiky? Poloprůhledné solární panely mohou být za pár let úplně všude

  • Vědci z korejského institutu přišli na přelomový objev
  • Fotovoltaické články nové generace vyrábí z perovskitu
  • Jsou odolnější a ze Slunce pojmou více energie

Výzkumníci z Jižní Koreji přišli na objev dost možná revolučního prvku moderní fotovoltaiky. Jejich nové solární články mají mnohem větší výtěžnost, respektive účinnost přeměny paprsků na energii. A k tomu jsou poloprůhledné, čímž se zvyšuje jejich univerzálnost.


Nepřehlédněte: Přelepení webové kamery nestačí k tomu, aby vás hackeři nemohli sledovat, zjistili vědci


Solární panely nové generace

Nové články lze snadno použít i do výplní oken v budovách. V porovnání s tandemovými solárními články prokazují panely na bázi perovskitu navíc i mnohem lepší životnost.

Podle mnohých zdrojů může korejský objev představovat skutečnou revoluci ve fotovoltaice. Vysoce účinné solární články jsou potřebné, protože svět se snaží postupně snižovat svou závislost na fosilních palivech.

Konvenčně používané solární panely mají účinnost přeměny energie pouze 20 %, což znamená, že nemůžeme využít 80 % světelných událostí ve stávající solární infrastruktuře.

Solární panely, fotovoltaika
Zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Lepší stabilita i výtěžnost

Jenže korejští vědci zjistili, že výsledný solární článek má nejen 21,68% účinnost, což je dosud nejvyšší hodnota zaznamenaná u všech transparentních solárních článků, ale byla zaznamenána také výdrž solárního článku 400 hodin ve tmě a více než 240 hodin v nepřetržitém provozu, což představuje další významný úspěch v případě článků na bázi perovskitu.

„Tato studie představuje významný pokrok v oboru, protože zkoumá degradační proces probíhající na rozhraní organické sloučeniny a nárazníkové vrstvy oxidu kovu, který je pro poloprůhledné perovskitové solární články jedinečný,“ uvedl Ahn Sejin, vedoucí projektu na oddělení fotovoltaiky Korejský institut pro výzkum energie.

Perovskit je označován za „zázračný materiál“, protože má potenciál způsobit revoluci ve všech oblastech, od vysokorychlostních telekomunikací až po technologie obnovitelné energie. Jeho potenciál pro solární panely se neomezuje pouze na zvýšení účinnosti oproti tradičním křemíkovým článkům, ale i na zcela nová využití.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Článek, který objevil Ameriku? Perovskit je dávno známá věc, která běží běžnými i odbornými médii minimálně několik měsíců. A autor se tváří, jako kdybx včera přistál Armstrong na měsíci

Comments are closed.