Instagram

Instagram reaguje na válečnou situaci na Ukrajině. Putinovi se nepostavil

  • Zatímco mnozí technologičtí giganti z Ruska odcházejí, reakce Instagramu budí rozpaky
  • Facebook, který službu vlastní, se určitě octne po palbou kritiky

Technologičtí giganti se předhánějí v prohlášeních, jak stojí na straně Ukrajiny a odsuzují vpád Ruska na její území. Nově jejich řady rozšiřuje i populární sociální síť Instagram, která oznámila, že v Rusku a na Ukrajině přestane zobrazovat odběry u uživatelů. Záměrně upozaďovat a speciálně označovat jako nedůvěryhodné bude také všechny příspěvky odkazující na ruská státní média.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kanály ruských televizí, vysílali reálné záběry z bojů na Ukrajině


Laciné gesto Instagramu

Reakce nejpopulárnější sociální sítě mezi mladými uživateli je tak zatím v podstatě jen kosmetická a Facebook (nyní Meta), který službu vlastní, se kvůli tomu určitě stane terčem kritiky, protože by na ruský útok mohl reagovat daleko tvrději. Třeba se z tamního trhu úplně stáhnout, na což mnozí čekají.

Vzhledem k mimořádným okolnostem už oznámil kroky například Google, který v Rusku přestal prodávat online reklamu  a opatření přijal i videokanál YouTube. Kvůli probíhající válce začal blokovat kanály YouTube připojené k RT a Sputniku po celé Evropě. Situaci neustále monitorují i týmy Twitteru.

Ruská drtivá cenzura

V posledních dnech však jedná i Roskomnadzor, ruský cenzurní úřad internetu, který se rozhodl zablokovat uživatelům přístup k sociálním sítím Facebook, Twitter a YouTube nebo ubytovací službě Booking.com. Svůj krok úřad vysvětlil nespokojeností s tím, jaké informace se o invazi na sociálních sítích objevují. Mnozí Rusové však omezení obcházejí instalací virtuálního VPN klienta, který dokáže aplikace spustit jako obvykle.

Nejdřív jen pro iOS, později i pro Android

Sociální síť Instagram původně zaměřená na sdílení fotografií fungovala od října 2010 jako exkluzivní služba pro majitele iPhonů nebo iPadů. Později ji koupil Facebook a připravil aplikaci také pro přístroje s operačním systémem Android. Dnes Instagram používají stamiliony uživatelů po celém světě.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.