Facebook

Miliony Rusů stahují VPN aplikace jako o život. Chtějí uniknout cenzuře

  • Cenzoři v Rusku zablokovali přístup k Facebooku, Twitteru i YouTube
  • V zemi okamžitě dramaticky narostlo stahování VPN aplikací

Sociální služby jako Facebook, Messenger nebo Twitter jsou v Rusku blokovány kvůli válce na Ukrajině. Naštěstí v zemi stále fungují digitální obchody Google Play a App Store pro chytré telefony, které poskytují řešení, aby lidé své oblíbené aplikace mohli znovu používat.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kanály ruských televizí, vysílali reálné záběry z bojů na Ukrajině


Rusko zablokovalo západní sociální sítě

Jednou z cest, jak se dostat k cenzurovanému informačnímu zdroji v Rusku, je použití prohlížeče místo aplikace. Jak se ale již mnohokrát ukázalo, není to zrovna uživatelsky nejpřívětivější věc a ne vždy funguje.

Mnohem lepší možností, jak se dostat k populárním sociálním sítím, je použítí VPN, tedy služby poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, která dokáže blokádu obejít a aplikace spustit jako obvykle.

Podle serveru Appfigures, který sbírá data, stahují ruští uživatelé VPN klienty z App Store a Google Play v rekordním objemu, aby omezení obešli.

Facebook přes VPN funguje jako dřív

Zpráva uvádí, že k 1. březnu nejoblíbenější VPN aplikace v Rusku zaznamenaly nárůst stahování o více než 1 200 procent. Počet stažení se zvýšil v krátkém čase z 10 000 na více než 500 000 za jediný den. Zájem mnohých Rusů o necenzurované informace dokládá, že od 24. února do 4. března byli v zemi nejpopulárnější VPN klienti lidmi staženi více než 1,3 milionkrát.

Cenzura jede na plné obrátky

Před několika dny cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval v Rusku přístup na Facebook, Youtube a Twitter kvůli údajné „diskriminaci ruských médií a informačních zdrojů“ po invazi na Ukrajinu. Tamní uživatelé proto stále častěji používají VPN k obcházení nařízení ruských orgánů.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash

Total
0
Shares