Slunce

Zemi hrozí solární superbouře. Směrem k nám se natáčí gigantická skupina slunečních skvrn

  • Zemi hrozí silné sluneční bouře, varují vědci
  • Mohou způsobit výpadky energetické sítě či satelitů

Kolosální skupina slunečních skvrn, která způsobila obrovské geomagnetické bouře a rozsáhlé polární záře na Zemi, o sobě znovu dává hlasitě vědět, hlásí astronomové. Před několika hodinami ze Slunce vytryskla další silná erupce třídy X.


Nepřehlédněte: Je načase opustit YouTube? Firma zavedla další drakonické omezení, lamentují uživatelé


Obří soubor slunečních skvrn

Podle intenzity se erupce dělí do písmenných skupin, přičemž třída X je nejsilnější. V rámci každé třídy popisují relativní sílu erupce čísla od 1 do 10 (u erupcí třídy X i více). Podle webu Spaceweatherlive.com dosáhla nedávná sluneční erupce hodnoty X-2,9.

Zemi výron koronální hmoty (CME), či chcete-li oblak geomagnetických částic, naštěstí minul, jak ukazuje počítačový model NASA, protože skupina slunečních skvrn se nachází na odvrácené straně Slunce, což ale nebude trvat věčně.

Astronomové předpovídají, že AR3664 se tento týden znovu otočí směrem k Zemi. Tato hyperaktivní skupina slunečních skvrn je nejaktivnější v současném slunečním cyklu a poslední erupce třídy X dokazuje, že je stále ve formě. Až se však AR3664 natočí zpět, získá novou identitu.

Ačkoli je pravděpodobné, že jde skutečně o AR3664, kvůli omezenému počtu pozorování slunečních skvrn na odvrácené straně Slunce si vědci nemohou být jisti, že tomu tak opravdu je. Všechny sluneční skvrny rotující do našeho zorného pole jsou proto vždy přejmenovány.

Erupce, Slunce
Zdroj:  NASA/SDO

Slunce silně bouří

Není bez zajímavosti, že skupina slunečních skvrn AR3664 byla větší než skupina skvrn, která měla na svědomí dosud nejsilnější geomagnetickou bouři v historii lidstva.

Carringtonova událost je dodnes považována za nejintenzivnější solární bouři v historii. A byly to právě rozsáhlé tmavé oblasti velikosti planety s nahromaděnou magnetickou energií zvané sluneční skvrny, které lidstvu s předstihem napovídaly, že ho čeká něco velmi nepříjemného.

Počet slunečních erupcí a geomagnetických bouří se bude zvyšovat s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Co je erupce?

Sluneční erupce jsou silné výboje elektromagnetického záření, které vznikají v důsledku magnetických poruch na Slunci. Dochází k nim, když se magnetické siločáry ve sluneční atmosféře zamotají a prasknou, čímž se uvolní velké množství přebytečné energie, včetně silného rentgenového a ultrafialového záření. Tyto zkroucené čáry vznikají ze slunečních skvrn – tmavších, chladnějších oblastí na povrchu Slunce, které se tvoří, když se magnetická pole z hloubi naší hvězdy tlačí na povrch.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Space.com, Spaceweatherlive.com

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..