Slunce

Ještě to neskončilo. Slunce má za sebou největší erupci za posledních 20 let

  • Slunce stále bouří, dokazují záběry ze sondy NASA
  • Extrémní erupce nás naštěstí neohrozí

Na Slunci právě došlo k nejsilnější erupci za posledních dvacet let. Zdrojem exploze byla stejná skupina slunečních skvrn, která minulý víkend vyvolala oslnivé polární záře. Tentokrát však úchvatnou podívanou nečekejte, uvádí Středisko pro předpověď vesmírného počasí (NOAA).


Nepřehlédněte: Do počítače si stáhl 1000 virů, aby zjistil, jaký antivir je nejlepší. Experiment dopadl, jak nikdo nečekal


Na Slunci vznikají brutální erupce

Pozorovaná erupce je kategorie X8,7, takže je podstatně silnější než erupce X2,2, která ze Slunce vytryskla minulý týden a vyvolala výpadky rádiového vysílání a rozsáhlé polární záře na Zemi, které byly viditelné i v České republice.

Podle zástupců NOAA je však nepravděpodobné, že by způsobila geomagnetické bouře nebo polární záři, protože skupina slunečních skvrn, která je za explozi zodpovědná, se již nacházela na samém okraji viditelné strany Slunce. Na Zemi jsou však stále pravděpodobné vysokofrekvenční rádiové výpadky, připouští vědci.

Co je erupce?

Sluneční erupce jsou silné výboje elektromagnetického záření, které vznikají v důsledku magnetických poruch na Slunci. Dochází k nim, když se magnetické siločáry ve sluneční atmosféře zamotají a prasknou, čímž se uvolní velké množství přebytečné energie, včetně silného rentgenového a ultrafialového záření. Tyto zkroucené čáry vznikají ze slunečních skvrn – tmavších, chladnějších oblastí na povrchu Slunce, které se tvoří, když se magnetická pole z hloubi naší hvězdy tlačí na povrch.

Jak se dělí?

Počet slunečních erupcí se bude zvyšovat s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Sluneční erupce jsou dělené do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se pouze několikrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají několik dní – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Live Science, The Space

Total
0
Shares