Slunce

Na Slunci vybuchly čtyři erupce najednou. Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře

  • Ve vesmíru došlo k vzácné explozi
  • K Zemi možná míří geomagnetická bouře ze Slunce

Mimořádně vzácná erupce právě vybuchla na čtyřech různých místech slunečního povrchu téměř ve stejnou dobu. Vědci se domnívají, že jednotlivé složky této vzájemně propojené exploze zřejmě spustily silnou geomagnetickou bouři, která by v příštích hodinách mohla zasáhnout Zemi.


Nepřehlédněte: Apple všechny potěší: iPad po 14 letech dostane základní aplikaci, kterou používá každý


Slunce se blíží svému maximu

Podle videozáznamu, který ve vesmíru pořídila sonda NASA Solar Dynamics Observatory, téměř simultánní výbuchy vycházely ze tří slunečních skvrn a velké smyčky plazmatu zavěšené nad slunečním povrchem, nacházející se mezi těmito třemi tmavými oblastmi, vysvětluje server Spaceweather.com. „Místa explozí byla od sebe vzdálena stovky tisíc kilometrů a oblast mezi nimi pokrývala přibližně třetinu slunečního povrchu přivráceného k Zemi.“

Čtyři exploze byly součástí jediné mimořádné erupce. K té dochází ve chvíli, když jsou sluneční skvrny nebo filamenty neviditelně propojeny mohutnými smyčkami magnetického pole, které se klenou nad slunečním povrchem. Když vybuchne jedna z nich, ostatní ji rychle následují.

V současné době není jasné, jaká byla kombinovaná síla exploze. Ale vzhledem k velké ploše pokryté slunečními skvrnami existuje slušná šance, že část geomagnetické bouře letí směrem k Zemi.

Pokud se to potvrdí, mohla by oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření v příštích hodinách narazit do atmosféry naší planety a vyvolat polární záře v blízkosti jejích magnetických pólů a způsobit výpadky rádia a satelitní komunikace.

Jak se erupce dělí?

Počet slunečních erupcí se bude zvyšovat s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Sluneční erupce jsou dělené do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se pouze několikrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají několik dní – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Mne by zajímalo jak dobře je chráněna elektronika a přenosová síť, a co by se stalo, kdyby nás zasáhla magentická bouře veliká jako v roce 1859, která ale nebyla ta největší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..