NASA, Slunce

Obří skvrna na Slunci je široká jako patnáct Zemí. Hrozí mocná solární bouře, varuje NASA

  • Na Slunci se objevila gigantická skvrna
  • Směrem k Zemi možná vystřelí energetické částice

Rozsáhlou sluneční skvrnu v uplynulých dnech objevili odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Táhne se od jednoho konce ke druhému v délce přes 200 000 kilometrů a obsahuje nejméně čtyři tmavá místa. Podle odborníků je tak velká, že ji lze sledovat i domácími teleskopy, experti však upozorňují, že je potřeba mít dostatečně silné filtry, aby nedošlo k trvalému poškození zraku.


Nepřehlédněte: Lidé stále používají jednoduchá hesla. Hackeři je prolomí během pár sekund


Obří sluneční skvrna

Skvrny jsou ve skutečnosti chladnější částí slunečního povrchu a na snímcích mají podobu malých černých teček. Tato tmavá místa mají teplotu přes 3,5 tisíce stupňů Celsia, zatímco obvykle povrch Slunce dosahuje 5,5 tisíce stupňů Celsia. Rozdíl v teplotě způsobují masivní změny magnetického pole hvězdy.

Právě sluneční skvrny vědci spojují se vznikem erupcí a výrony koronální hmoty, tedy obrovskými a prudkými explozemi sluneční energie, souhrnně označovanými jako sluneční bouře.

Tyto jevy sledují s obavami, protože mohou způsobovat geomagnetické bouře, které představují nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, nebo navigace.

Magneticky složitá sluneční skvrna AR3576 již nyní způsobuje slabší sluneční erupce třídy M a podle předpovědí Centra pro předpověď kosmického počasí (SWPC), které spadá pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), by mohla vyvolat erupce třídy X – nejsilnější typ slunečních erupcí, jaký známe.

Slunce, skvrna
Zdroj: NASA

Zemi mohou hrozit geomagnetické bouře

Sluneční erupce vznikají, když se ve sluneční atmosféře nahromadí magnetická energie a uvolní se v intenzivním výbuchu elektromagnetického záření. Podle intenzity se dělí do písmenných skupin, přičemž nejsilnější je třída X. Dále existují erupce třídy M, které jsou desetkrát menší než erupce třídy X, pak erupce třídy C, třídy B a nakonec erupce třídy A. V rámci každé třídy označují čísla od 1 do 10 (a více pro erupce třídy X) relativní sílu erupce.

Počet slunečních erupcí se bude nyní zvyšovat, protože se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu, upozorňují již delší dobu vědci.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Space, Space Weather Prediction Center

Total
0
Shares