iPhone 16 první dojmy

První dojmy z telefonů iPhone 16 a iPhone 16 Pro. Vyplatí se sáhnout hluboko do peněženky?

  • Už několik dní máme k dispozici iPhone 16, iPhone 16 Plus a iPhone 16 Pro.
  • Revoluce to není a naše postřehy nejsou bohužel jenom pozitivní.

Okamžitě po vybalení všech tří telefonů z krabiček nás zaujaly barvy. Ultramarínová základní šestnáctce neskutečně sluší, stejně tak se povedla modrozelená, ve které máme iPhone 16 Plus. Trochu nás zklamaly až překvapivě usedlé odstíny řady Pro. Ano, chápeme, že to bude asi volba manažerů a ředitelů, nicméně alespoň jedna výraznější barva by nebyla od věci. „Přírodní titan“ nevypadá zle, ale mladší generaci pravděpodobně úplně nezaujme.


Nepřehlédněte: iPhone 15 Pro Max v testu po roce používání: Vyplatí se koupit i v roce 2024?


Apple představil nové telefony

Co se týče designu obecně, tak ano, iPhone 16 Pro má o něco málo tenčí rámečky displeje, ale je to spíš marginální změna. Základní iPhone 16 a iPhone 16 Plus mají jiný fotomodul, který však vystupuje nad povrch zad víc, než se na dnešní poměry sluší. Kvitujeme, že Akční tlačítko už má celá řada a ne jenom dražší modely.

iPhone 16 první dojmy
Zdroj: FONETECH.CZ

Největší vylepšení, tedy hned po AI, kterou v Evropě zatím nedostaneme, je tzv. Capture button. Podrobně to budeme pitvat v recenzi, ale už teď víme, že se jedná o něco, na co si musí člověk zvyknout a naučit se s tím trochu pracovat. Nepotřebujete dvoudenní školení, abyste pochopili, jak na to, ale možnosti tlačítka Capture jsou zároveň natolik široké, že to snad ani intuitivně udělat nejde.

Pomocí stisknutí se aktivuje režim fotoaparátu, a to velmi rychle. Už když vytahujete telefon z kapsy, zapínáte fotoaparát, abyste zachytili momentku. Jenže přepínání různých funkcí pomocí dvojitého stisknutí je trochu komplikované a ne vždy se to člověku povede napoprvé. Na druhou stranu, ovládání přiblížení pomocí posunu prstu přejde do krve hned.

iPhone 16 a iPhone 16 Plus

Teď už k dvěma „obyčejným“ modelům. Nemůžeme nezačít drobným rýpnutím do obnovovací frekvence displeje. 60 Hz je dnes už spíše podprůměr a pokud by se situace za rok opakovala, bude to velká ostuda. Telefon s cenovkou přes 20 tisíc korun by zkrátka měl mít plynulejší animace, jak si doba žádá.

Ano, chápeme, že je potřeba obě řady nějak oddělit, ale co takhle ponechat Pro modelům 120 Hz a základ by si vystačil s 90 Hz? Už to by byl z pohledu uživatele obrovský pokrok, který oči zřetelně poznají.

iPhone 16 první dojmy
Zdroj: FONETECH.CZ

Drobný postřeh máme pro všechny, kteří volají přes hlasitý odposlech. Díky soustavě mikrofonů, které Apple nazývá „studiové“ a slouží hlavně pro nahrávání videa s opravdu kvalitním zvukem (hodně pomáhá AI, která umí odfiltrovat různé šumy nebo třeba vítr, o tom více v recenzi), se dá docela obstojně vyřídit hovor i jenom tím, že telefon necháte na stole, pobíháte po místnosti a mluvíte víceméně někam do prostorou.

Mikrofony ve spojení se softwarovou úpravou, která neustále vyrovnává hlasitost, zachytí zvuk skvěle a není problém takto vyřídit i delší hovor. Druhá strana sice pozná, že nemáte telefon u ucha, ale problém se slyšitelností nemá.

iPhone 16 první dojmy
Zdroj: FONETECH.CZ

iPhone 16 Pro

Na rovinu – jestli máte loňský model, nedává upgrade moc smysl. Ano, vylepšený fotomodul bude v testech poznat, ale profíci stejně sáhnou raději po zrcadlovce, která pořád umí fotit lépe. Capture button zde funguje obdobně, jako u řady bez „Pro“, takže tady se žádná velká vylepšení skutečně nekonají.

Zaujal nás spíš detail, pro který by iPhone 16 Pro a případně iPhone 16 Pro Max mohl dávat smysl hráčům. V zátěži totiž dle našich postřehů o dost méně topí do dlaní. Lze tak očekávat, že si bude lépe držet výkon a nebude jej muset při delších herních seancích omezovat, aby se nepřehříval.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..