Internet

Za sekundu stáhne celou knihovnu Netflixu. Vědci dosáhli nového rekordu přenosu dat přes optický kabel

  • Tohle je nový rychlostní rekord
  • Experti stahovali přes internet rychlostí 301 Tb/s

Vědcům z Astonské univerzity v britském Birminghamu se podařilo překonat dřívější rekord v rychlosti přenosu dat pomocí optického kabelu, a stanovili tak nové maximum, které se možná pomalu a jistě blíží teoretickým omezením, píše server New Atlas.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop vyfotil zatím nejvzdálenější hvězdu. Earendel se narodila na úsvitu vesmíru


Nový rekord přenosu dat přes optický kabel

Vzpomínáte na dobu, kdy stahování objemného balíku dát představovalo velké nervy a ke stažení pouhých 100 megabajtů byly zapotřebí hodiny? Nyní je situace mnohem lepší a z hlediska rychlosti internetu lidstvo určitě ušlo velký kus cesty. A zdá se, že do budoucna to bude ještě mnohem lepší.

Expertům z Astonské univerzity ve Velké Británii se ve spolupráci s výzkumníky z Nokia Bell Labs v USA a Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) v Japonsku podařilo protlačit jediným standardním optickým kabelem úctyhodných 301 TB/s. Dle obecného vyjádření byste mohli touto rychlostí stáhnout celou databázi filmů z Netflixu za jedinou sekundu.

Nového rekordu bylo dosaženo díky využití dalších pásem vlnových délek, která v optických kabelech existují, ale zatím se nepoužívají, protože nejsou potřeba.

Internet, připojení
Zdroj: Umělá inteligence (DALL-E)

V současné době se optická vlákna spoléhají na pásma C a L. Experti však přišli na způsob, jak odeslat stabilní data prostřednictvím dosud nevyužívaných pásem E a S, čímž se dramaticky zvýšila kapacita a přenosová rychlost.

„Tato pásma tradičně nejsou potřeba, protože pásma C a L dokážou zajistit potřebnou kapacitu pro uspokojení potřeb běžných spotřebitelů,“ uvedl Ian Phillips, který se na experimentu přímo podílel. „V posledních několika letech Astonská univerzita vyvíjí optické zesilovače pracující v pásmu E, které v elektromagnetickém spektru sousedí s pásmem C. Před vývojem našeho zařízení nikdo nedokázal řízeně emulovat kanály v pásmu E.“

Vědci za jedinou sekundu protlačili 301 terabitů

Pro stabilizaci přenosu dat v těchto pásmech vědci vyvinuli nové optické zesilovače a další komponenty. Odborníci odpovědní za experiment jsou přesvědčeni, že zpřístupnění nových pásem v optických vláknech umožní zvýšení kapacity přenosu dat způsobem šetrným k životnímu prostředí.

„Růst kapacity systému využitím většího množství dostupného spektra – nejen konvenčního pásma C, ale i dalších pásem, jako jsou pásma L, S a nyní i E – může snížit náklady nutné k přenosu velkých objemů dat,“ uvedl výzkumník Wladek Forysiak z Aston Institute of Photonic Technologies.

„Jde také o ekologičtější řešení než nasazení většího počtu novějších vláken a kabelů, neboť lépe využívá stávající síť optických vláken a zvyšuje její kapacitu pro přenos dat.“

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: New Atlas, Aston.ac.uk, Ofcom

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..