Internet

Čína má nejrychlejší internet na světě. Je třikrát rychlejší než mají USA a za sekundu stáhne 150 filmů

  • Internetové spojení spojuje tři města na délce 3 000 kilometrů
  • Dokáže přenášet 1,2 terarabitu dat za sekundu
  • Tento mimořádný výkon překonal všechny prognózy odborníků

Čína to dokázala! Tamní média hlásí, že země překonala rekord v nejrychlejším připojení k internetu. Nedávno totiž spustila službu, která dokáže přenášet data rychlostí až 1,2 terabitu za sekundu, což odpovídá přenosu 150 filmů, píše server Daily Mail.


Nepřehlédněte: „Svět se ocitne pod vodou.“ Cestovatel časem ukázal fotky, se kterými se prý vrátil z roku 5000


Čína spustila mimořádný internet

Optický kabel o délce 3 000 kilometrů se táhne téměř po celé délce země a spojuje Peking, Wuhan a Kanton. Ultrarychlý internet je třikrát rychlejší než nejrychlejší připojení v USA a desetkrát rychlejší než u ostatních hlavních tras.

Neméně působivé je i to, že služba byla spuštěna o dva roky dříve, než se očekávalo. Ačkoli byla aktivována již 31. července, oficiálně byla do provozu uvedena po úspěšném testování 13. listopadu.

Čching-chua, jedna z předních čínských akademických institucí, na vývoji sítě spolupracovala se společnostmi China Mobile, Huawei a China Education a Research Network (CERNET). „FITI je projekt, který vznikal deset let a je nejnovější verzí národní sítě pro vzdělávání a výzkum v Číně, která se stane součástí hlavních internetových spojení přenášejících obrovské množství dat mezi různými internetovými kanály,“ píše Daily Mail.

A jak jsou na tom ostatní? Ve Spojených státech nedávno modernizovali páteřní internetovou službu Internet2 na 400 gigabitů za sekundu. Většina páteřních služeb ve světě je však více než desetkrát pomalejší než nové čínské připojení a přenáší pouze kolem 100 gigabitů za sekundu.

Wu Ťien-pching, děkan Ústavu pro výzkum sítí na univerzitě Tsinghua, uvedl, že páteřní síť poskytuje Číně pokročilou technologii pro vybudování ještě rychlejšího internetu. Páteřní sítě, jako je ta nová čínská, jsou nezbytné pro rychlý růst průmyslových odvětví založených na datech.

Pro Čínu je důležité, že její supermoderní síť využívá pouze součástky a software čínské výroby. Země začala být nedávno znepokojena svou závislostí na USA a Japonsku, pokud jde o komponenty, jako jsou směrovače.

„Vše v nové páteřní síti je však domácí výroby, přičemž výzkumné týmy dosáhly pokroku v celé řadě oblastí.“ Pozornost si zaslouží zejména superrychlý internetový směrovač, který je schopen zpracovat více dat než jakýkoli jiný konkurenční produkt.

PC, server
Zdroj: ananitit / Pixabay

V zemi panuje tvrdá cenzura

V Číně se uživatelé internetu potýkají s přísnou cenzurou, která omezuje přístup k západním zpravodajským serverům a omezuje diskusi o citlivých tématech. 

Čínský „velký firewall“ brání lidem v přístupu na stránky, jako je Facebook, Google, Instagram nebo Wikipedia. Vyhledávače, které v Číně fungují, mají podle zprávy Citizen Lab 66 000 pravidel pro kontrolu přístupu k obsahu, který by mohl být považován za politicky citlivý.

V zemi byla zakázána dokonce i umělá inteligence ChatGPT za to, že generuje odpovědi, které by jinak čínská komunistická strana cenzurovala.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Daily Mail, The Sun

Total
0
Shares