Rychlonabíjení, telefon

Xiaomi má technologii z budoucnosti, telefon dokáže nabít za pouhých 8 minut

  • Xiaomi obrací svět telefonů (a nejen jich) úplně naruby
  • Čip Surge P1 hlídá bezpečnost, zatímco se mobil dobije za pouhých 8 minut

Zdá se to být pořádné sci-fi, ovšem není. Xiaomi to myslí opravdu vážně. Už dříve představilo bezdrátovou nabíječku Mi Air Charge, která superrychle mobil nabije, i když se nachází několik metrů od něj. Zároveň vyvinulo i nejrychlejší drátovou nabíječku s výkonem 200 W. Pro čínskou značku, která se často pasuje do pozice lídra trhu, je tohle všechno ale teprve začátek.


Nepřehlédněte: Xiaomi bez udání důvodu u svých telefonů odstranilo duležitou funkci


Xiaomi boří hranice rychlosti nabíjení

Spoluzakladatel a současný ředitel Xiaomi Lej Ťün často na čínské sociální síti Weibo komunikuje s fanoušky, a u příležitosti uvedení série Xiaomi 12 se rozhodl s příznivci podělit o několik nových informací.

Už delší dobu víme, že v nové řadě čínských top smartphonů najdeme čip Xiaomi s označením Surge P1, který je zodpovědný za řízení procesu nabíjení baterie.

Nyní Ťün upřesnil, že vývoj třetí generace Surge P1 trval 18 měsíců a firma do něj investovala více než 100 milionů čínských jüanů, v přepočtu zhruba 14 milionů eur. A vynaložené úsilí se nejspíš vyplatilo, protože podle Xiaomi jsou možnosti nového mikročipu nevídané.

Xiaomi 11T Pro a 120W nabíjení
Xiaomi 11T Pro a 120W nabíjení | Zdroj: FONETECH.CZ

Dnešní smartphony s podporou 120W kabelového nabíjení vždy využívají toho, že je baterie rozdělena na dvě menší a jejich souběžné nabíjení pak umožňuje dosáhnout zmíněné vysoké rychlosti. Reálně se tak nabíječka nesnaží prolomit hranici 5V a vše raději rozdělí. Díky Surge P1 je však možné turbo rychlostí nabíjet i jednočlánkové baterie.

A pro příklad nemusíme chodit daleko. Jednočlánkovou 4 600mAh baterii v novém Xiaomi 12 Pro lze prý nabít za pouhých 18 minut. Navíc za ideálních provozních vlastností, protože akumulátor telefonu připojeného k nabíječce se zahřeje na maximálně 37 stupňů, což má zabránit degradaci kapacity v čase.

Ve srovnání s předchozí generací Surge P1, která nabízí 34 úrovní bezpečnostní ochrany, podporuje nový čip rekordních 42 úrovní bezpečnostní ochrany. A Xiaomi vyzdvihuje i prestižní certifikaci TÜV Rheinland Safe Fast Charging System 3.0.


Nepřehlédněte: Xiaomi hlásí technologický průlom. Baterie do telefonů budou chytřejší a s větší kapacitou


Nabíjecí adaptér Xiaomi 11 Lite 5G NE
Nabíjecí adaptér Xiaomi 11 Lite 5G NE | foto: FONETECH.CZ

Supernabíječka nabije baterii za neuvěřitelných osm minut

Různě v diskuzích často dochází ke sporu, kdy jedni tvrdí, že extrémně rychlé nabíjení baterie ničí, zatímco druzí si s životností akumulátorů hlavu příliš nelámou. Na případná rizika související s degradací kapacity baterií odpovědělo i samotné Xiaomi.

Stalo se tak krátce poté, kdy představilo 200W nabíječku. Na mikroblogu Weibo tehdy uvedlo, že se kapacita baterie po osmi stech nabíjecích cyklů sníží pouze o 20 procent. V případě telefonu s akumulátorem 5 000 mAh by se tak po 24 měsících používání kapacita dostala na úroveň 4 000 mAh. Mimochodem, 200W nabíječka Xiaomi je schopná nabít kompatibilní telefon za pouhých 8 minut.

Rychlé nabíjení je budoucnost

V posledních měsících se zaběhlé návyky uživatelů výrazně proměnily. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Důvodem je, že rychlé nabíjení podporuje stále větší počet smartphonů. To mnoho lidí vede k tomu, že své telefony už nenabíjí přes noc, ale častěji ve volných chvílích během dne.

Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash.

Total
12
Shares
7 komentářů
  1. Hlavně aby ten chip ohlídal vzplanutí, to je teď totiž častý jev 😂

  2. Věřím, že spoustě lidí se to bude líbit, ale třeba já bych si něco takového nikdy nekoupil. A nebo jinak, i kdybych to už z nějakého důvodu měl, stejně bych to používal jen s klasickou 10W nabíječkou. Víc netřeba.

Comments are closed.